W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publikacja KRRiT w zbiorach Biblioteki Cyfrowej sieci KOMET@

19.04.2021

Broszura KRRiT „Fake news - dezinformacja online, próby przeciwdziałania tym zjawiskom z perspektywy instytucji międzynarodowych oraz wybranych państw UE, w tym Polski”, wydana w marcu 2021 r. w cyklu Obserwator KRRiT, znalazła się wśród publikacji Cyfrowej Biblioteki sieci KOMET@.

Okładka_- Fake_news_-_dezinformacja_online

Biblioteka Cyfrowej sieci KOMET@ obejmuje dokumenty i wydawnictwa dostępne na otwartych licencjach: artykuły naukowe, poradniki metodyczne i raporty z badań. Znajdują się tam również programy edukacyjne poświęcone szerokiemu spectrum tematyki edukacji cyfrowej i cyfrowym kompetencjom. Jest to stale aktualizowana kolekcja publikacji naukowych, popularnonaukowych i pomocy dydaktycznych.

Wydana przez KRRiT broszura ”Fake news - dezinformacja online”, doskonale wpisuje się w tematykę opracowań, które znalazły się zbiorach cyfrowej biblioteki. Dokument opisuje mechanizm powstawania fałszywych informacji oraz przyczyny ich rozprzestrzeniania się w środowisku online. Omawia działania podejmowane przez państwa europejskie, w tym Polskę oraz organizacje międzynarodowe takie jak fact-checking czy edukacja medialna, które pomagają internautom wypracować nawyk krytycznego podejścia do przekazów medialnych.

W połowie 2017 roku, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” rozpoczęło realizację projektu KOMET@, którego celem była integracja społeczności profesjonalistów edukacji cyfrowej w Polsce.  Powstała sieć narzędzi komunikacji i informacji oraz platforma wymiany doświadczeń, opracowań wraz z prezentacjami rekomendacji i wspólnych stanowisk cyfrowych edukatorów.

Jest to pierwsza inicjatywa „zsieciowania” tego środowiska. Pod adresem: www.kometa.edu.pl powstała platforma internetowa, łącząca  portal informacyjno-komunikacyjny, bazę oraz mapę ekspertów. Znajduje się tam rozległa, nowopowstała Biblioteka Cyfrowa sieci KOMET@, ułatwiająca dotarcie do rozproszonych w Internecie publikacji – artykułów naukowych, materiałów dydaktycznych, raportów z badań i opisów dobrych praktyk na polu podnoszenia kompetencji cyfrowych.  

{"register":{"columns":[]}}