W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W ramach programu Telemetria Polska, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała umowę z NASK – Państwowym Instytutem Badawczym

30.07.2020

23 lipca 2020 r. pomiędzy KRRIT a NASK PIB została zawarta umowa na prace badawczo-rozwojowe w obszarze telemetrii danych RPD. Przedmiotem jest opracowanie metodyki gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych RPD (Return-Path-Data), pozostających w dyspozycji operatorów cyfrowych usług telewizyjnych działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Logo telemetria Polska

Szacuje się, że do końca roku panel RPD może być zasilany danymi nawet z 6 milionów dekoderów. Celem prac badawczo-rozwojowych jest stworzenie standardu korzystania z danych RPD na polskim rynku telewizyjnym wraz z wdrożeniem testowej technologii związanej z Dynamicznym Wprowadzaniem Reklam (DAI: Dynamic Ad Insertion). Zadanie realizowane przez NASK jest elementem zainicjowanego przez KRRiT programu Telemetria Polska czyli jednoźródłowych badań konsumpcji mediów.

Statutowym przedmiotem działalności NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem opracowanych metod badawczych oraz najnowszych osiągnięć technik obliczeniowych. Do realizacji prac wynikających z umowy z KRRiT został powołany zespół specjalistów zarówno z NASK - PIB, jak i spoza instytutu. Pracami zespołu będzie kierował Marcin Grabowski, który zajmował się rozwojem koncepcji projektu Telemetrii/RPD dla KRRiT i pozostaje przewodniczącym Rady Metodologicznej do spraw RPD przy KRRIT. Konkretnym rezultatem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez NASK – PIB, będzie wdrożenie prototypu infrastruktury umożliwiającej docelowo przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych z kilku milionów urządzeń znajdujących się w dyspozycji operatorów cyfrowych usług telewizyjnych w Polsce. Cały proces zostanie poprzedzony rekonesansem technicznym oraz konsultacjami i uzgodnieniami z operatorami przy udziale KRRiT. Pierwsze wyniki NASK planuje udostępnić pod koniec 2020 roku.

{"register":{"columns":[]}}