W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zwiększenie skuteczności reagowania ukraińskich służb ratowniczych na sytuacje kryzysowe - etap III

Pomoc Polska LOGO

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Проект співфінансований у рамках програми польського співробітництва у галузі розвитку Міністерства закордонних справ РП.


O projekcie

Dostrzegając obustronne korzyści płynące ze współpracy z Państwową Służbą Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych kierownictwo tut. Komendy podjęło działania kontynuujace i rozwijające poprzednie inicjatywy w ramach realizacji projektu pn. „Zwiększenie skuteczności reagowania ukraińskich służb ratowniczych na sytuacje kryzysowe – etap III”. Tytułowe przedsięwzięcie jest finansowane ze środków programu Polska Pomoc Rozwojowa nadzorowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Projekt realizowany we współpracy z Państwową Służbą Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodach: iwanofrankiwskim, odeskim, chersońskim oraz miecie Kijów polega na zorganizowanie cyklu szkoleń specjalistycznych dla ukraińskich strażaków w wybranych dziedzinach organizacji działań ratowniczo-gaśniczych.

Realizacja w 2019 r.:

  1. Wizyta studyjnaW dniach 24-28 października 2019 r.  8-osobowa delegacja Państwowej Straży Pożarnej woj. małopolskiego wzięła udział w wizycie studyjnej w Kijowie (Ukrainie). Jej celem było przeprowadzenie ewaluacji ex-ante działań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu pn. "Zwiększenie skuteczności reagowania ukraińskich służb ratowniczych na sytuacje kryzysowe - etap III". W czasie pobytu w polscy delegaci mieli okazję spotkać się m.in. z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Kijowie p. Bartoszem Cichockim oraz przedstawicielami kadry kierowniczo-dowódczej Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w mieście Kijów, a także dokonać wizytacji ośrodka szkolenia. 
  2. Rozszerzenie grupy partnerskiej. W odpowiedzi na zgłoszenie przedstawicieli Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie tarnopolskim zdecydowano o dołączenia do projektu kolejnego partnera. Powyższe możliwe było ze względu na wygenerowanie oszczędności finansowych w toku realizacji projektu.
  3. Szkolenie w zakresie chemiczno-ekologicznym. W dniach 18-24 listopada 2019 r. zorganizowano szkolenie dla łącznie 35 przedstawicieli wszystkich partnerów projektu w zakresie wybranych aspektów ratownictwa chemiczno-ekologicznego z elementami CBRN-E. Dodatkowo w szkoleniu wziął udział przedstawiciel Zarządu Głównego Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Kijowie pełniący rolę koordynatora krajowego ratownictwa chemiczno-ekologicznego w Ukrainie. Ponadto w ramach przedmiotowego szkolemnia przeprowadzono 1-dniowe zajęcia w zakresie doskonalenia techniki jazdy alarmowej na torze samochodowym wyposażonym w płytę poślizgową.

 

Realizacja w 2020 r.:


Ze względu na sytuację epidemiczną na świcie zmodyfikowano zakres realizowanych działań dostosowując je do wymaganego reżimy sanitarnego. W konsekwencji przeprowadzono następujące zadania:

  1. Opracowano materiał szkoleniowy do prowadzenia zajęć online w zakresie pożarów wewnętrznych;
  2. Opracowano materiał szkoleniowy do prowadzenia nauczania zdalnego w zakresie ratownictwa techniczno-drogowego ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń z udziałem pojazdów wyposażonych w alternatywne źródła paliwa;
  3. Opracowano materiał szkoleniowy do prowadzenia zajęć online w zakresie działań podejmowanych przez służby ratownicze w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2;
  4. Zakupiono i przekazano stronie ukraińskiej sprzęt specjalistyczny do działań w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 w tym m.in.: 2 namioty pneumatyczne wraz z wyposażeniem, 2 namioty stelażowe wraz z wyposażeniem, 4 urządzenia dezynfekujące – zamgławiacze termiczne;
  5. Zakupiono i przekazano stronie ukraińskiej specjalistyczny sprzęt związany z tematyką ww. szkoleń w tym m.in. 4 zestawy ratowniczych narzędzi hydraulicznych, środki ochrony indywidualnej, 4  kamery termowizyjne.

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}