W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"BAZA 2022" Ćwiczenia potencjału ratowniczego krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego z powiatu elbląskiego i braniewskiego

"BAZA 2022" Ćwiczenia potencjału ratowniczego krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego z powiatu elbląskiego i braniewskiego

8 października 2022 roku na terenie byłej Bazy Paliw w Chruścielu i kompleksu leśnego Nadleśnictwa Zaporowo odbyły się ćwiczenia podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z terenu powiatu elbląskiego oraz powiatu braniewskiego, pod kryptonimem „BAZA 2022”. W przedsięwzięciu poza jednostkami ochrony przeciwpożarowej brali udział pracownicy Lasów Państwowych i funkcjonariusze Policji.

Celem ćwiczeń było m.in. doskonalenie współpracy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów elbląskiego i braniewskiego w zakresie gaszenia pożaru rozlewiska substancji ropopochodnej, a także pożaru lasu na dużej powierzchni.  Przećwiczono także współpracę z innymi podmiotami, które brały udział w ćwiczeniach.

Ćwiczenia zostały podzielone na 3 epizody:

  1. Pożar autocysterny w bazie paliw.
  2. Pozorowany pożar wielkopowierzchniowy lasu. Budowa magistrali wodnych w ramach systemów dostarczania wody na potrzeby działań gaśniczych.
  3. Działania poszukiwawczo ratownicze w zakresie podstawowym.

Epizod I.

Podczas przepompowywania paliwa do autocysterny doszło do rozszczelnienia przyłącza zasilającego, co spowodowało powstanie rozlewiska i zapalenia substancji ropopochodnej. Na sąsiednim stanowisku znajduje się druga autocysterna napełniona olejem napędowym – bez wycieku. Na skutek wypadku poszkodowanych zostało 5 osób.

Epizod II i III.

Mężczyzna podczas grzybobrania zauważył unoszący się nad lasem dym. Początkowo potraktował zadymienie jako unoszące się poranne mgły.  Podczas oddalania się z miejsca zdarzenia, przeskakując przez rów melioracyjny doznał urazu stawu kolanowego, co uniemożliwiło mu samodzielne opuszczenie lasu.

W tym samym czasie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu wpłynęło zgłoszenie dotyczące grupy 4 grzybiarzy, którzy zgubili się w lesie. Zgłaszający nie ma kontaktu z pozostałymi osobami, z którymi zbierał grzyby.

Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe pożar przemieszcza się na obszar powiatu braniewskiego. Silne zadymienie nie pozwala na jednoznaczne określenie skali zdarzenia. O zdarzeniu poinformowane zostaje SKKP PSP w Braniewie, które uruchamia najbliższe SIS z powiatu braniewskiego.

Do działań gaśniczych zadysponowano statki powietrzne będące w dyspozycji Lasów Państwowych, tj. helikopter BELL 206 i samolot gaśniczy Dromader.

Z uwagi na złożoność zdarzenia, jego powierzchnię oraz przewidywany długi czas do likwidacji zagrożeń na miejsce zadysponowano Oficera w dyspozycji Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu, a następnie zawiązany został sztab akcji w skład, którego weszli funkcjonariusze obu ćwiczących komend PSP oraz pracownicy Lasów Państwowych. Pozwoliło to na sprawdzenie wielopoziomowej struktury dowodzenia, organizacji łączności na potrzeby działań ratowniczych, a także przećwiczenie zawiązywania sztabu akcji i jego funkcjonowanie jako organu doradczego Kierującego Działaniem Ratowniczym.

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu, Komendy Powiatowej PSP w Braniewie, strażacy ochotnicy z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu elbląskiego i braniewskiego: OSP Młynary, OSP Nowakowo, OSP Godkowo, OSP Gronowo Elbląskie, OSP Jegłownik, OSP Markusy, OSP Krzewsk, OSP Milejewo, OSP Zielonka Pasłęcka , OSP Jelonki, OSP Rychliki, OSP Tolkmicko, OSP Pogrodzie, OSP Kurowo Braniewskie, OSP Braniewo, OSP Lipowina, OSP Gronowo, OSP Stare Siedlisko, OSP Wilczęta, OSP Gładysze, OSP Płoskinia, OSP Długobór, OSP Pieniężno, OSP Frombork, OSP Wielkie Wierzno.  

 

Ćwiczeniom bacznie przyglądali się ich organizatorzy oraz zaproszeni goście, wśród nich między innymi: Andrzej Śliwka – Wiceminister Aktywów Państwowych, st. bryg. Krzysztof Mierzejewski – Zastępca Warmińsko- Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Michał Gzowski – rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Karol Motyka – starosta powiatu braniewskiego, Tomasz Sielicki – Burmistrz Miasta Braniewa, Renata Bednarczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Młynary, Barbara Widerska – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zaporowo, Adam Kędziora – Nadleśniczy Nadleśnictwa Młynary, mł. bryg. Łukasz Kochan – Komendant Miejski PSP w Elblągu, bryg. Ireneusz Ścibiorek – Komendant Powiatowy PSP w Braniewie, , druh Ryszard Janusz - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz samorządowcy z terenu powiatu elbląskiego i braniewskiego.

 

Opracowanie: kpt. Mateusz Norek, mł. asp. Dawid Rogożyński; Zdjęcia: Marek Lewandowski

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}