W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon grzewczy – wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla na Warmii i Mazurach

05.12.2023

Grafika

Od początku sezonu grzewczego 2023/2024 tj. od 1 października  roku do 1 grudnia roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy w województwie warmińsko-mazurskim doszło do 248 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 6 osób, a 10 odniosło obrażenia.

Ponadto, przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy w naszym województwie w kilkudziesięciu interwencjach związanych z podejrzeniem wystąpienia tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, aż 12 razy stwierdzili jego obecność. W związku z tym 3 osoby wymagały hospitalizacji.

Strażacy w tym okresie notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października do 1 grudnia straż pożarna na Warmii i Mazurach interweniowała już 138 razy. Niestety 2 osoby na skutek tych pożarów zostały ranne.

Domowe czujki dymu i czadu:

Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem, lub emisją tlenku węgla. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma w odpowiedni sposób potwierdzone właściwości użytkowe, co zagwarantuje jej niezawodność i prawidłowość działania. Autonomiczne czujki dymu powinny posiadać wydaną przez producenta deklarację właściwości użytkowych oraz oznakowanie CE potwierdzające zgodność ze zharmonizowaną normą wyrobu. Z kolei autonomiczne czujki tlenku węgla, nieobjęte normą zharmonizowaną, powinny posiadać wydaną przez producenta krajową deklarację właściwości użytkowych i być oznakowane znakiem budowlanym B. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5, a nawet 10 lat.

Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Różański/KG PSP, grafika: KG PSP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}