Uroczyste podsumowanie konkursu dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
23.06.2026
23 czerwca 2026 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu edukacyjnego dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa warmińsko-mazurskiego, połączone z wręczeniem nagród laureatom.
W wydarzeniu uczestniczyli: Pani poseł Katarzyna Królak, nadbryg.Michał Kamieniecki – Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP oraz st.bryg. Tomasz Ostrowski – Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Konkurs został ogłoszony przez Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie 30 kwietnia 2026 r. i był skierowany do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających przy jednostkach OSP z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Jego celem była promocja zasad bezpieczeństwa, kształtowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia oraz budowanie odporności społecznej.
Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii:
Kategoria „Twoje bezpieczeństwo w domu”
- MDP Stegny – film „Czy Twój dom jest bezpieczny?”
Kategoria „Jak przygotujesz się do ewakuacji”
- MDP Piotrowice – film „Spakuj plecak ewakuacyjny z MDP”
Kategoria „Udzielanie pierwszej pomocy przy omdleniu”
- MDP Zajączkowo – film „Budujemy społeczną odporność”
Wyróżnienia w kategorii „Udzielanie pierwszej pomocy przy omdleniu”
- II miejsce – MDP Butryny – film „Reaguj”
- III miejsce – MDP Szczytno – film „MDP Szczytno na straży bezpieczeństwa”
Po części oficjalnej młodzi druhowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez funkcjonariuszy PSP. Na pięciu stanowiskach mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożarów, pracy psów ratowniczych, ratownictwa wodnego oraz specyfiki służby strażaka – jej wyzwań, odpowiedzialności i codziennej pracy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych za zaangażowanie, kreatywność i aktywny udział w konkursie. Słowa uznania kierujemy również do opiekunów MDP za ogromny wkład w wychowanie młodego pokolenia strażaków oraz wspólne działania na rzecz budowania odporności społecznej mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.
Opracowanie: mł. bryg. Łukasz Wróblewski, st. sekc. Wojciech Rosiński
zdjęcia: mł.bryg. Łukasz Wróblewski, st.sekc. Agnieszka Siemieniuk