W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica strajku podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej

25.11.2021

40. rocznica strajku podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej

Z 24 na 25 listopada 1981 roku studenci-podchorążowie ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej (WOSP) w Warszawie rozpoczęli strajk okupacyjny wymierzony w komunistyczne władze PRL.

Nie zgadzali się na podporządkowanie zapisom ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, które zakładały, iż podchorążowie mogli być kierowani do tłumienia społecznych protestów. Do strajkujących dołączył również bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który stał się wsparciem duchowym w trudnych chwilach.

Warszawiacy, rodzice, delegaci z uczelni wyższych i wielkich zakładów pracy gromadzili się pod murami WOSP, solidaryzując się ze strajkującymi. Walka odniosła moralne zwycięstwo, pomimo późniejszej brutalnej pacyfikacji strajku, która nastąpiła 2 grudnia 1981 roku przez Milicję Obywatelską, oddziały ZOMO i Służbę Bezpieczeństwa. Studentów i wykładowców siłą usunięto ze szkoły w większości bez możliwości powrotu.

Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 roku. Od tego czasu uczelnia nosi nazwę: Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP).

Podchorążowie okazali jednak niezłomność, ryzykując swoją przyszłość i życie w walce o wolność i honor strażaka.

Chwała niezłomnym bohaterom tamtych wydarzeń!

 

 

Opracowanie i grafika: Joanna Kadej – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}