Ćwiczenia SOBÓTKA 2026
23.06.2026
23 czerwca 2026 roku na Zalewie Sobótka w Płocku odbyły się ćwiczenia ratownicze pk. SOBÓTKA 2026.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie i doskonalenie:
- skuteczności systemu alarmowania pododdziałów,
- gotowości operacyjnej pododdziałów,
- organizacji działań ratowniczych na poszczególnych szczeblach kierowania działaniami,
- organizacji sztabu na potrzeby kierującego działaniami ratowniczymi,
- działania systemu łączności,
- współdziałania z innymi podmiotami.
Ćwiczenia zakładały przetrenowanie dwóch epizodów:
- Epizod I – wydobycie oraz zabezpieczenie beczek z nieznaną substancją
- Epizod II – ewakuacja osoby uwiezionej w jaskini Skarpy
W ćwiczeniach wzięły udział:
- siły i środki z komend powiatowych i miejskich PSP woj. mazowieckiego,
- wyznaczeni przez komendantów powiatowych PSP oficerowie wsparcia z Komendy Powiatowej PSP w Płońsku oraz Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie.
Zdjęcia: mł. kpt. Krzysztof Egier – KW PSP w Warszawie, asp. Mateusz Jakubiak – KP PSP w Płocku
Opracowanie: mł. kpt. Karolina Jaworska – KW PSP w Warszawie