W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak powinien wyglądac idealny urlop?

22.07.2021

Na zdjęciu widać nadmorską plażę, dwa leżaki. Po środku logotyp PSP.

Jak powinien wyglądać idealny urlop? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To jaka forma odpoczynku będzie odpowiednia dla Ciebie zależy od indywidualnych predyspozycji, temperamentu i rodzaju pracy jaką wykonujesz.

Planując urlop warto jednak pamiętać o kilku cennych wskazówkach:

  1. Na etapie planowania urlopu warto jest zacząć od uporządkowania spraw zawodowych, znalezienia zastępstwa na dni kiedy nas nie będzie i pozamykania bieżących zadań.
  2. Warto też zastanowić się w oparciu o tryb pracy jaki rodzaj odpoczynku będzie dla nas najkorzystniejszy? Pracując w ciągłym stresie i nagromadzeniu obowiązków możemy pomyśleć o miejscu, które da nam chwile błogiego wytchnienia.
  3. Zastanów się również na podstawie wcześniejszych doświadczeń jakie aktywności Cię regenerują i postaraj się dodać je do swojego wakacyjnego planu.
  4. Według naukowców potrzebujemy trzech tygodni, aby faktycznie wypocząć. Na ten czas składa się: w pierwszym tygodniu adaptacja do czasu wolnego, w drugim właściwy odpoczynek i w trzecim przygotowanie do powrotu do pracy. Osoby, które nie dysponują tak długim urlopem powinny wiedzieć, że minimalnym czasem jakiego potrzebuje nasz organizm na odczucie zmiany jest pięć dni.
  5. Podczas wakacji zapomnij o rutynie, która towarzyszy Ci każdego dnia w pracy. Dzięki temu Twój mózg odbierze nowe bodźce i poczuje zmianę.
  6. Na czas urlopu nie korzystaj z telefonu i laptopa służbowego. Bycie na bieżąco z tym co się dzieje w pracy nie pozwoli Ci się od niej oderwać i odpocząć.
  7. Tworząc plan wyjazdu uwzględnij 1-2 dni na aklimatyzację w nowym miejscu.
  8. Ważne jest aby plan wyjazdu nie był przeładowany i zaplanowany co do minuty. Pamiętaj więc o prostej zasadzie maksymalnie 2 „obowiązkowych” atrakcji w ciągu dnia i pozostawienie czasu wolnego na spontaniczne rozrywki.
  9. Po powrocie do pracy daj sobie 1-2 dni okresu przejściowego i nie zabieraj się od razu do nadrabiania wszystkiego co wydarzyło się podczas Twojej nieobecności.

Właściwie zaplanowany urlop pozwoli Ci wypocząć i z nową energią wrócić do pracy. Urlop jest integralnym elementem pracy i jest jednym z elementów, który chroni pracownika przed: przepracowaniem, przeciążeniem, chronicznym stresem i pogorszeniem relacji w życiu osobistym.

 

 

Opracowanie: mgr. Ewa Korzeniecka - psycholog Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}