Obchody Dnia Strażaka w powiecie sokołowskim oraz jubileusze: 75-lecia Zawodowej Ochrony Przeciwpożarowej i 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim
21.06.2026
21 czerwca 2026 roku w Sokołowie Podlaskim odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 Mszą Świętą w intencji strażaków oraz ich rodzin, odprawioną w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej „Cukrownia” w Sokołowie Podlaski, gdzie o godz. 10:45 odbył się uroczysty apel. Tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Strażaka będą połączone z Powiatowym Dniem Bezpieczeństwa oraz jubileuszami: 75-lecia Zawodowej Ochrony Przeciwpożarowej w Sokołowie Podlaskim oraz 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim.
W obchodach udział wzięli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, druhny i druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokołowskiego, poczty sztandarowe, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
Uroczysty apel rozpoczął dowódca uroczystości meldunkiem złożonym st. bryg. Piotrowi Gąsce, Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który dokonał przeglądu pododdziałów i pocztu sztandarowego oraz przywitał się ze zgromadzonymi. Następnie, uroczyście podniesiono flagę państwową.
Zaproszonych gości serdecznie powitali:
- bryg. Marcin Tomczuk - Komendant Powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim,
- dh Adam Góral - Starosta Sokołowski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Sokołowie Podlaskim,
- dh Wojciech Wicherski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Sokołowie Podlaskim, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego.
Organizatorzy w swoich przemówieniach podsumowali działalność komendy w minionym roku oraz złożyli serdeczne podziękowania tym, którzy wspierają naszą codzienną służbę.
Na uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Strażaka, wyróżniającym się strażakom wręczono medale, odznaczenia, akty nadania wyższych stopni służbowych oraz dyplomy okolicznościowe.
- Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” odznaczonych zostało 6 strażaków,
- Odznaką „Świętego Floriana” odznaczona została 1 osoba.
Awanse w stopniach otrzymali:
- w korpusie oficerów - 4 funkcjonariuszy
- w korpusie aspirantów - 2 funkcjonariuszy
- w korpusie podoficerów - 8 funkcjonariuszy
- w korpusie szeregowych - 2 funkcjonariuszy
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy również podziękowali funkcjonariuszom za zaangażowanie i serce, jakie okazują każdemu w potrzebie, a także gratulowali awansowanym i wyróżnionym oraz złożyli ciepłe i serdeczne życzenia z okazji Dnia Strażaka.
W swoim wystąpieniu Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Gąska podziękował wszystkim strażakom oraz pracownikom cywilnym za ich codzienną, często niebezpieczną służbę i zaangażowanie w rozwój pożarnictwa.
Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim oraz meldunkiem o zakończeniu uroczystego apelu.
W uroczystościach udział wzięli:
- Pan Marek Sawicki - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- st. bryg. Piotr Gąska - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- dh Antoni Jan Tarczyński - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego,
- Pani Alicja Cichoń - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach,
- Pani Dorota Prokurat - Dyrektor Delegatury Samorządu Województwa Mazowieckiego w Siedlcach,
- samorządowcy, Przedstawiciele Policji, Dyrektorzy, Kierownicy, zakładów pracy, placówek oświatowych oraz instytucji publicznych z terenu powiatu sokołowskiego,
- Prezesów i Przedstawicieli firm, którzy na co dzień wspierają działania ochrony przeciwpożarowej,
- Poczty sztandarowe, Prezesów OSP, Komendantów Gminnych OSP, druhny i druhów OSP,
- Przedstawicieli mediów lokalnych, mieszkańcy powiatu sokołowskiego.
Obchody jubileuszowe zostały uwieńczone Koncertem Orkiestr Dętych jednostek OSP oraz Powiatowym Dniem Bezpieczeństwa z konkursami i atrakcjami „dla dużych i małych”, w tym m.in.:
- pokaz sprzętu strażackiego,
- psów ratowniczych,
- dmuchańce,
- namiot dymowy,
- strażacki tor przeszkód,
- pierwsza pomoc,
- miasteczko ruchu drogowego,
- mini tor MDP,
- strażacka grochówka.
Podczas wydarzenia wystawiony został również namiot edukacyjny Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Była to okazja do popularyzacji wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, ochrony ludności, obrony cywilnej oraz właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.
Wszystkim odznaczonym, awansowanym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy funkcjonariuszom PSP, druhnom i druhom OSP oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka 2026 w Sokołowie Podlaskim.
Tekst: asp. Andrzej Pniewski – KP PSP w Sokołowie Podlaskim
Zdjęcia: asp. Hubert Rokita – JRG w Sokołowie Podlaskim
Redakcja: mł. kpt. Karolina Jaworska – KW PSP w Warszawie