Powrót

Obchody Dnia Strażaka w powiecie sokołowskim oraz jubileusze: 75-lecia Zawodowej Ochrony Przeciwpożarowej i 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim

21.06.2026

Zdjęcie przedstawia uroczystą paradę pojazdów pożarniczych poruszających się kolumną przez miasto. Na pierwszym planie jedzie czerwony, zabytkowy samochód gaśniczy bez dachu (typu retro/cabrio) z oznaczeniem „OSP DŁUGIE KAMIEŃSKIE”, w którym siedzą uśmiechnięci druhowie w białych koszulach. Za nim podąża nowoczesny wóz drabiniasty marki Iveco Magirus oraz inne współczesne samochody ratowniczo-gaśnicze na sygnale.

21 czerwca 2026 roku w Sokołowie Podlaskim odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 Mszą Świętą w intencji strażaków oraz ich rodzin, odprawioną w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej „Cukrownia” w Sokołowie Podlaski, gdzie o godz. 10:45 odbył się uroczysty apel. Tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Strażaka będą połączone z Powiatowym Dniem Bezpieczeństwa oraz jubileuszami: 75-lecia Zawodowej Ochrony Przeciwpożarowej w Sokołowie Podlaskim oraz 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim.

W obchodach udział wzięli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, druhny i druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokołowskiego, poczty sztandarowe, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Uroczysty apel rozpoczął dowódca uroczystości meldunkiem złożonym st. bryg. Piotrowi Gąsce, Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który dokonał przeglądu pododdziałów i pocztu sztandarowego oraz przywitał się ze zgromadzonymi. Następnie, uroczyście podniesiono flagę państwową.

Zaproszonych gości serdecznie powitali: 

  • bryg. Marcin Tomczuk - Komendant Powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim,
  • dh Adam Góral - Starosta Sokołowski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Sokołowie Podlaskim,
  • dh Wojciech Wicherski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Sokołowie Podlaskim, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego.

Organizatorzy w swoich przemówieniach podsumowali działalność komendy w minionym roku oraz złożyli serdeczne podziękowania tym, którzy wspierają naszą codzienną służbę.

Na uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Strażaka, wyróżniającym się strażakom wręczono medale, odznaczenia, akty nadania wyższych stopni służbowych oraz dyplomy okolicznościowe.

  • Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” odznaczonych zostało 6 strażaków,
  • Odznaką „Świętego Floriana” odznaczona została 1 osoba.

Awanse w stopniach otrzymali:

  • w korpusie oficerów  - 4 funkcjonariuszy
  • w korpusie aspirantów - 2 funkcjonariuszy
  • w korpusie podoficerów - 8 funkcjonariuszy
  • w korpusie szeregowych - 2 funkcjonariuszy

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy również podziękowali funkcjonariuszom za zaangażowanie i serce, jakie okazują każdemu w potrzebie, a także gratulowali awansowanym i wyróżnionym oraz złożyli ciepłe i serdeczne życzenia z okazji Dnia Strażaka.

W swoim wystąpieniu Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP  st. bryg. Piotr Gąska podziękował wszystkim strażakom oraz pracownikom cywilnym za ich codzienną, często niebezpieczną służbę i zaangażowanie w rozwój pożarnictwa.

Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim oraz meldunkiem o zakończeniu uroczystego apelu.

W uroczystościach udział wzięli:

  • Pan Marek Sawicki - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • st. bryg. Piotr Gąska - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
  • dh Antoni Jan Tarczyński - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  Związku OSP RP woj. mazowieckiego,
  • Pani Alicja Cichoń - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach,
  • Pani Dorota Prokurat - Dyrektor Delegatury Samorządu Województwa Mazowieckiego w Siedlcach,
  • samorządowcy, Przedstawiciele Policji, Dyrektorzy, Kierownicy, zakładów pracy, placówek oświatowych oraz instytucji publicznych z terenu powiatu sokołowskiego,
  • Prezesów i Przedstawicieli firm, którzy na co dzień wspierają działania ochrony przeciwpożarowej,
  • Poczty sztandarowe, Prezesów OSP, Komendantów Gminnych OSP, druhny i druhów OSP,
  • Przedstawicieli mediów lokalnych, mieszkańcy powiatu sokołowskiego.

Obchody jubileuszowe zostały uwieńczone Koncertem Orkiestr Dętych jednostek OSP oraz Powiatowym Dniem Bezpieczeństwa z konkursami i atrakcjami „dla dużych i małych”, w tym m.in.:

  • pokaz sprzętu strażackiego,
  • psów ratowniczych,
  • dmuchańce,
  • namiot dymowy,
  • strażacki tor przeszkód,
  • pierwsza pomoc,
  • miasteczko ruchu drogowego,
  • mini tor MDP,
  • strażacka grochówka.

Podczas wydarzenia wystawiony został również namiot edukacyjny Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Była to okazja do popularyzacji wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, ochrony ludności, obrony cywilnej oraz właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Wszystkim odznaczonym, awansowanym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy funkcjonariuszom PSP, druhnom i druhom OSP oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka 2026 w Sokołowie Podlaskim.


Tekst: asp. Andrzej Pniewski – KP PSP w Sokołowie Podlaskim
Zdjęcia: asp. Hubert Rokita – JRG w Sokołowie Podlaskim
Redakcja: mł. kpt. Karolina Jaworska – KW PSP w Warszawie

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}