W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Od celu do realizacji

13.01.2022

Od celu do realizacji

Od początku roku minęło już kilka dni, a nasze postanowienia, jakie z tej okazji powzięliśmy zostały już niejednokrotnie poddane próbie. Często słyszany slogan „Nowy Rok, Nowy Ja” i symboliczne wejście w świeży, nowy początek wraz ze zmianą daty dał nam ogromną motywację na kilka pierwszych dni. Przejście od myśli do działania jest jednak o wiele trudniejsze, niż początkowo się nam wydaje, dlatego nawet to, że rozpoczęliśmy działania nie gwarantuje nam sukcesu w tym, że wytrwamy w naszych postanowieniach…

Stajemy więc przed pytaniem, jaka jest nasza motywacja do działania i co pomoże nam w realizacji celów. Na początku warto postawić sobie kilka pytań: Jaki cel chcę zrealizować? Jak mogę osiągnąć mój cel? Z jakiego powodu ten cel jest dla mnie ważny? Zadając sobie te trzy pytania będziemy mogli lepiej przyjrzeć się źródłu naszej motywacji. Dobrze sformułowany cel, który będzie zawierał kilka poniżej przedstawionych zasad, będzie dodatkowo przypominał nam, czemu i jak wytrwać w realizacji:

  • Po pierwsze, nasz cel powinien być konkretny.
    np. W ciągu roku przeczytam 16 książek psychologicznych (przynajmniej 1 książka w miesiącu). Książki będą z tematyki psychoterapii, traumatologii, zaburzeń i chorób psychicznych, sposobów pracy z pacjentem.
  • Po drugie, powinien być zorientowany na dążenie do pozytywnych rezultatów.
    np. Dzięki regularnemu czytaniu literatury, poszerzę swoją wiedzę, produktywnie spędzę czas wolny.
  • Po trzecie, cel powinien być mierzalny i pokazywać nam konkretny postęp w jego realizacji.
    np. W każdym miesiącu zapisuję, jaką książkę przeczytałam, robię sobie dodatkowo notatki tak, aby ta wiedza nie uciekła i dalej służyła mi, jako materiały pomocnicze.
  • Po czwarte, cel powinien być dostosowany do możliwości (ani zbyt trudny, ani zbyt łatwy).
    np. Wiem, że ze względu na pracę, szkolenie jakie robię po pracy i inne obowiązki, w niektórych miesiącach ciężko mi będzie czytać więcej, dlatego mój dolny limit to 1 książka. Z drugiej strony wiem, że w ciągu roku na pewno uda mi się znaleźć czas na więcej pozycji psychologicznych, chociażby w wakacje, więc aby cel był motywujący, ustalam 4 pozycje więcej.
  • Po piąte, jeżeli nasz cel jest finalnie dość ogólny i długi, możemy podzielić go na etapy i mniejsze cele, które pomogą nam monitorować nasze postępy i zachowywać motywację w drodze do osiągniecia finalnego rezultatu.

Mając dobrze dobrany i sformułowany cel, będzie nam łatwiej go monitorować i utrzymywać motywację. Łatwiej będzie również spojrzeć na nasze postępy i w razie potrzeby zmodyfikować sposób działania, przeformułować nasz cel, ponieważ z różnych względów będzie wymagał od nas aktualizacji. Może się tak zdarzyć, że cel będzie zbyt ambitny i będzie kolidował z innymi obowiązkami. W czasie realizacji może dojść do zmiany lub odsunięcia w czasie celu, ponieważ zmienią się nasze priorytety.

Chociaż nawet najlepiej rozpisane postanowienie nie gwarantuje nam sukcesu, przygotowanie się i przemyślenie dogłębnie kwestii celowości i motywacji mogą być czynnikami, które zaważą o powodzeniu całego przedsięwzięcia w chwili słabości.

Czasem musimy zaczynać realizację celu wielokrotnie, zanim uda nam się ostatecznie wytrwać i zrealizować nasze postanowienie. Mając to na uwadze, nie zniechęcajmy się ze względu na to, że ostatnim razem nie udało nam się zrealizować naszych postanowień. Zamiast tego przeanalizujmy, co poszło nie tak i spróbujmy kolejny raz. Wytrwałość i upartość to w końcu pożądane cechy, w dążeniu do realizacji naszych celów. Powodzenia!

Opracowała: mgr Ewa Korzeniecka - psycholog w Ośrodku Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Romana Kadzikowska-Wrzosek „Wytrwałość i skuteczność działania: wpływ kontekstu sytuacyjnego i siły woli” – Roczniki Psychologiczne tom XIV, numer 2 – 2011.

{"register":{"columns":[]}}