W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podziękowanie dla strażaków od Wojewody Mazowieckiego

06.04.2021

Zdjęcie przedstawia strażaków układających worki z piaskiem na wale przeciwpowodziowym

Podziekowanie wojewody mazowieckiego

 

9 lutego 2021 r. w siedzibie Komendy Głównej PSP odbyła się wideokonferencja z udziałem m. in. pana Macieja Wąsika sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka komendanta głównego PSP dotycząca bieżącej sytuacji i podjętych działań związanych z wystąpieniem zagrożenia powodziowego na skutek zatoru lodowego na Wiśle w powiecie płockim.

W związku z sytuacją na Wiśle powołano sztab mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, który miał za zadanie koordynowanie działań jednostek straży pożarnych oraz zadysponowano dodatkowy sprzęt i ratowników z terenu woj. mazowieckiego do prowadzenia monitoringu stanu wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczenia budynków mieszkalnych przed podtopieniem.

W działania na terenie powiatu płockiego, w kulminacyjnym momencie, zaangażowanych było ponad 250 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych, w tym kompania specjalne wojewódzkiego odwodu operacyjnego oraz słuchacze z Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Stan wody na Wiśle od 9 do 28 lutego układał się w strefie wody wysokiej. Lodołamacze Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie kruszyły zator lodowy na Wiśle udrożniając koryto rzeki. Poziom wody w rzece stopniowo opadał osiągając stan poniżej alarmowego w sobotę 27 lutego 2021 roku oraz poniżej stanu ostrzegawczego w niedzielę 28 lutego 2021 roku. W związku z ustabilizowaniem się poziomu wody w Wiśle w niedzielę 28.02.2021 odwołano alarm przeciwpowodziowy na terenie Płocka.

W dalszym ciągu strażacy utrzymywali w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny w ramach centralnego odwodu operacyjnego na terenie poszczególnych województw oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkole Aspirantów PSP w Krakowie, Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu i Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

Komenda Wojewódzka PS w Warszawie oraz komendy powiatowe i miejskie PSP były w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, analizowały raporty meteorologiczne oraz współpracowały z ekspertami z instytucji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ponadto, strażacy monitorowali poziom wody w rzekach woj. mazowieckiego oraz stan wałów przeciwpowodziowych.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Zdjęcia (2)