W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD)

17.09.2021

Logotyp Państwowej Straży Pożarnej na białym tle, pod spodem napis Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie oraz adres trony internetowej w kolorze czarnym.

Czym jest „depresja sezonowa”?

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) potocznie nazywane depresją sezonową jest przypadłością, która zazwyczaj zaczyna się w okresie jesiennym i mija wiosną. Jesienią i zimą kiedy dzień jest krótki dociera do nas mała ilość światła słonecznego, które reguluje pracę naszych hormonów (w szczególności serotoniny i dopaminy) odpowiedzialnych za nastrój i jakość snu. W okresie jesienno-zimowym nawet 20% osób w społeczeństwie, może odczuwać tzw. jesienną melancholię, która sprawia, że jesteśmy bardziej ospali, smutni i zmęczeni. Osoby bardziej wrażliwe na niedobory naturalnego światła mogą mieć pełnoobjawową depresję sezonową objawiającą się:

-poczuciem niepokoju, lęku, przygnębienia,

-niemożnością pełnego odczuwania radości i przyjemności,

-trudnościami z koncentracją i brakiem motywacji,

-drażliwością,

-trudnościami z zaśnięciem i wstawaniem z rana,

-zwiększonym zapotrzebowaniem na sen,

-brakiem energii, obniżeniem popędu seksualnego,

-wzrostem apetytu, szczególnie na węglowodany i słodycze często pojawiającym się nocą, a co za tym idzie - wzrostem wagi.

Wymienione wyżej objawy mogą utrudnić nam normalne funkcjonowanie i znacznie obniżyć jakość życia. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i potrzebuje czegoś innego, dlatego nie ma jednego dobrego lekarstwa na depresję sezonową. Warto spróbować natomiast fototerapii czyli naświetlania twarzy specjalnymi lampami. Psychoterapii, która pomoże nam nie tylko w przypadku depresji sezonowej. Skuteczna może być również farmakoterapia, która pomoże w szczególności w regulacji hormonów. Niezależnie czy mamy do czynienia z depresją sezonową czy innymi zaburzeniami warto jest skonsultować się ze specjalistą, i polepszyć jakość swojego życia.

Opracowała: mgr Ewa Korzeniecka psycholog KW PSP w Warszawie.

Bibliografia:

  1. Anna Król-Kuczkowska, „Gdy brakuje światła”, Style i Charaktery 4/2008
{"register":{"columns":[]}}