W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Informacyjny LIFE on-line już za nami – odpowiedzi na pytania

18.05.2023

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania zadane przez uczestników w trakcie wydarzenia.

plansza informacyjna na temat dnia informacyjnego LIFE z datą (20.04.2023), budżetem programu na lata 2021-20027 (5,4 mld euro) i wskazaniem podprogramów LIFE (gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia, przyroda i bioróżnorodność biologiczna, łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do nich, przejście na czystą energię).

Szanowni Państwo, zgodnie z zapowiedzią, poniżej publikujemy odpowiedzi na Pytania zadane przez Państwa na czacie w trakcie Dnia Informacyjnego LIFE 2032 w dniu 20 kwietnia 2023 r., na które prelegenci nie zdążyli odpowiedzieć podczas sesji pytań & odpowiedzi.

Zachęcamy również do obejrzenia nagrania z tego Wydarzenia, które jest już udostępnione na kanale YouTube NFOŚiGW – link do nagrania TUTAJ.

Odpowiedzi na pytania:

  1. Czy można wnioskować o dofinansowanie z Inkubatora LIFE na przygotowanie/zmodyfikowanie aplikacji złożonej w poprzednim naborze do programu LIFE, która nie uzyskała dofinansowania? Co w przypadku, jeżeli wniosek został wcześniej już złożony do Inkubatora i otrzymał dofinansowanie w poprzednim naborze(Inkubatora)?

Tak, można złożyć wniosek o dofinansowanie do Inkubatora LIFE na przygotowanie / zmodyfikowanie wniosku do Programu LIFE, który nie uzyskał dofinansowania z Komisji Europejskiej w poprzednim naborze. Jeżeli przygotowanie wniosku było już finansowane z Inkubatora LIFE w poprzednim naborze, możliwość i wysokość ewentualnego dofinansowania jest uzależniona od ilości transz wypłaconych w poprzedniej umowie dla Inkubatora wniosków LIFE. W sprawie szczegółów, prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tegorocznego naboru i / lub kontakt z koordynatorem programu. Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo się na stronie internetowej NFOŚiGW.

  1. Czy zakres tematyczny programu (obszar dofinansowania) zmienił się w tym roku w stosunku do konkursu z zeszłego roku? Jeśli tak, w jakim zakresie?

18 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała zaproszenia do składania wniosków dla podprogramów: Przyroda i różnorodność biologiczna, Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia oraz Łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie do niej. Zakres tematyczny zaproszeń nie uległ zasadniczym zmianom, niemniej jednak nastąpiły drobne modyfikacje w niektórych obszarach, dlatego warto zapoznać się z treścią aktualnych zaproszeń na portalu Funding & tender opportunities. Zaproszenie do składania wniosków w podprogramie Przejście na czystą energię zostało opublikowane 11 maja br., w tym podprogramie nastąpiło najwięcej aktualizacji tematów, zachęcamy do zapoznania się z treścią aktualnego zaproszenia na portalu Funding & tender opportunities.

  1. Czy można wysłać do KPK poprzedni wniosek złożony w LIFE z jego oceną w celu uzyskania rekomendacji co można poprawić we wniosku? Jak najlepiej zaadresować uwagi z oceny.

Tak, jako Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE wspieramy wnioskodawców poprzez konsultowanie wniosków do Programu LIFE. Prosimy o przesłanie materiałów na adres: ekonsultantlife@nfosigw.gov.pl. Cały proces konsultowania wniosków jest opisany na stronie internetowej NFOŚiGW w zakładce eKonsultantLIFE.

  1. Jakie podmioty mogą kwalifikować się jako uczestnicy konkursu (czy te kryteria są takie same jak w poprzednim roku)?

Do Programu LIFE mogą aplikować:

  • publiczne lub prywatne podmioty prawne zarejestrowane w UE lub powiązanym z nią kraju lub terytorium zamorskim;
  • państwo trzecie stowarzyszone z programem LIFE;
  • podmioty prawne utworzone na mocy prawa UE lub dowolne organizacje międzynarodowe.

Osoby fizyczne nie kwalifikują się do składania wniosków do Programu LIFE.

Oryginalną treść komunikatu CINEA nt. katalogu potencjalnych wnioskodawców mogą Państwo znaleźć tutaj.

  1. Czy podmiotem z zagranicy może być zagraniczna jednostka naukowa? I drugie pytanie, czy jednostka naukowa spoza UE może być w projekcie LIFE?

Tak, tak jak zostało wyjaśnione powyżej, katalog potencjalnych wnioskodawców obejmuje publiczne lub prywatne podmioty prawne zarejestrowane w UE lub powiązanym z nią kraju lub terytorium zamorskim. Natomiast należy mieć na uwadze poniższe zastrzeżenie CINEA dot. państw spoza UE, które nie są stowarzyszone z Programem LIFE - podmioty prawne z siedzibą w państwie trzecim, które nie jest stowarzyszone z Programem LIFE, mogą wyjątkowo kwalifikować się do uczestnictwa, jeżeli jest to konieczne do osiągnięcia celów danego działania w celu zapewnienia skuteczności interwencji przeprowadzanych w Unii. Te podmioty prawne ponoszą jednak co do zasady koszty swojego uczestnictwa. Oryginalną treść komunikatu CINEA nt. katalogu potencjalnych wnioskodawców mogą Państwo znaleźć tutaj.

  1. Proszę o doprecyzowanie zapisu "Grants may NOT produce a profit (i.e. surplus of revenues + EU grant over costs).". W ramach LIFE projekty nie mogą być opłacalne?

Projekt LIFE może przynosić dochód (zysk). Dochód ten będzie odliczony na zakończenie projektu od kwoty dotacji z Komisji Europejskiej (KE). Warto mieć jednak na uwadze wkład własny, który jest niezbędnym komponentem każdego projektu LIFE. Dochód może być bowiem przeznaczony na pokrycie wkładu własnego, a dopiero nadwyżka dochodu nad wkładem własnym będzie obniżać kwotę dotacji z KE. Co więcej, w okresie trwałości projekt LIFE może przynosić dochód, który nie ma już wpływu na kwotę wypłaconej dotacji z Programu LIFE.

  1. Czy w ramach przystosowania do zmian klimatu możliwe jest działanie związane z systemem ostrzegania o powodzi. np. modernizacja "starego systemu" umożliwiającego reakcje na powodzie błyskawiczne po nawalnych opadach deszczu.

W zaproszeniu do składania wniosków - Climate Change Mitigation and AdaptationStandard Action Projects (SAP) LIFE-2023-SAP-CLIMA – poruszona jest kwestia zarządzania zasobami wodnymi oraz adaptacji do gwałtownych zjawisk pogodowych, ale niekoniecznie w kontekście modernizacji „starego systemu”, a raczej poprzez rozwiązania np. oparte na przyrodzie. Proponujemy zapoznać się ze szczegółami tego zaproszenia i w razie dalszych pytań – kontakt z Krajowym Punktem Kontaktowym LIFE, pod adresem life@nfosigw.gov.pl.

  1. Czy Jednostka Samorządu Terytorialnego może przeprowadzić modernizację systemu oświetlenia ulicznego na energooszczędne w ramach programu LIFE?

W ramach Programu LIFE możliwe jest dofinansowanie projektów o charakterze innowacyjnym, pilotażowym i demonstracyjnym. Projekty LIFE nie są to projekty typowo inwestycyjne i nie są w nich kwalifikowane koszty tzw. dużej infrastruktury – a jedynie instalacja w skali niezbędnej dla przetestowania innowacyjnej metody/ technologii. W przypadku zainteresowania kwestią tematyki projektów i możliwości kwalifikowania poszczególnych kategorii kosztów, warto zapoznać się z treścią zaproszeń do składania wniosków na portalu Funding & tender opportunities.

  1. Czy tegoroczny konkurs obejmuje projekty z zakresu wsparcia przejścia na mobilność bezemisyjną (w transporcie drogowym)?

W zaproszeniu do składania wniosków - Climate Change Mitigation and AdaptationStandard Action Projects (SAP) LIFE-2023-SAP-CLIMA – znajduje się temat priorytetowy pn. Działania na rzecz przejścia na mobilność zeroemisyjną (w transporcie drogowym). W sprawie szczegółowych uwarunkowań tego tematu, proponujemy zapoznać się z treścią zaproszenia i - w razie dalszych pytań – kontakt z Krajowym Punktem Kontaktowym LIFE, pod adresem life@nfosig.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}