Powrót

Dziesiątki projektów i realne efekty - XIX Dzień Informacyjny LIFE

12.05.2026

Beneficjenci programu LIFE pokazują, że ambitne cele środowiskowe mogą przekładać się na realne zmiany - zarówno dla przyrody, jak i dla mieszkańców. Przywracanie życia mokradłom, tworzenie motylowych łąk, rozwój gospodarki obiegu zamkniętego czy nowoczesne rozwiązania dla klimatu - to tylko część projektów zaprezentowanych 12 maja w Warszawie podczas XIX Dnia informacyjnego LIFE.

Uczestnicy Dni Informacyjnych LIFE.
  • Spotkanie otworzyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta oraz Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.
  • Dzień Informacyjny LIFE organizowany jest nieprzerwanie od 2008 roku  przez NFOŚiGW.  
  • Tegoroczna edycja była kontynuacją spotkania online z 6 maja.

Program LIFE jest to program, który generuje świetne projekty nie tylko  w skali naszego kraju ale również w skali całej Unii Europejskiej. Jest to program, który generuje konkretne efekty środowiskowe oraz wpływa na rozwój wiedzy i  świadomości. Są to projekty, które później bardzo często replikujemy w innych krajach

- zaznaczyła Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak, na otwarciu XIX Dnia informacyjnego LIFE.

Program LIFE dotyczy nie tylko polityki klimatycznej ale i ochrony przyrody. LIFE jest tym zasobem, który pozwala nam w Polsce sięgać po  projekty, które chronią przyrodę. Pamiętajcie, że niekoniecznie długi, skomplikowany projekt jest lepszy. Najlepsze są proste i prosto napisane projekty

– podkreślał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, parków narodowych, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych oraz sektora prywatnego. Uczestnicy mogli poznać projekty realizowane w ramach programu LIFE, skorzystać z konsultacji na 25 stoiskach informacyjnych oraz odwiedzić 5 stoisk krajowych punktów kontaktowych funduszy europejskich, w tym Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń z ekspertami i praktykami z całej Polski.

Jednym z najważniejszych punktów programu były „Historie sukcesów polskich Beneficjentów LIFE” – prezentacje instytucji, które skutecznie pozyskują środki LIFE i realizują projekty przynoszące konkretne efekty dla środowiska i gospodarki.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przedstawiła działania wspierające efektywność energetyczną i transformację energetyczną w sektorze publicznym oraz przemyśle.

Kampinoski Park Narodowy zaprezentował projekty przywracające życie cennym ekosystemom mokradeł i zwiększające odporność przyrody na zmiany klimatu.

Fundacja PROZON pokazała, jak dzięki programowi LIFE można wdrażać innowacyjne rozwiązania związane z gospodarką obiegu zamkniętego oraz przeciwdziałać nielegalnemu obrotowi zakazanymi czynnikami chłodniczymi.

Z kolei INVESTEKO S.A. przedstawiło projekty łączące wiedzę inżynieryjną z działaniami na rzecz środowiska – od adaptacji do zmian klimatu po zagospodarowanie i zgazowanie odpadów.

Wspólnym mianownikiem wszystkich prezentowanych projektów były konkretne rezultaty oraz skuteczne wdrażanie europejskich rozwiązań w polskich warunkach.

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu.

Wszystkich zainteresowanych programem i jego możliwościami - zachęcamy do kontaktu z Krajowym Punktem Kontaktowym LIIFE w NFOŚiGW: https://www.gov.pl/web/nfosigw/program-life

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}