W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekspert KPK LIFE w NFOŚiGW konsultuje przygotowanie kolejnego polskiego projektu zintegrowanego

24.10.2023

Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE (KPK LIFE) w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspiera Wnioskodawców z Polski w tworzeniu koncepcji projektów LIFE i przygotowaniu wniosków do KE.

Anna Żochowska, uczestnicząca w Konferencji, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (UMWM) w Warszawie.

W sierpniu br. eksperci KPK LIFE brali udział w spotkaniu on-line polskiego wnioskodawcy przygotowującego projekt zintegrowany (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego) z przedstawicielami Komisji Europejskiej, a 24 października 2023r. ekspert KPK LIFE – p. Anna Żochowska, uczestniczyła w Konferencji, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (UMWM) w Warszawie.

Podczas spotkania z udziałem kilkudziesięciu gmin, ekspert KPK LIFE zaprezentował samorządom wymogi i możliwości dofinansowania działań na rzecz środowiska i klimatu w ramach programu LIFE. Przedstawiciele UMWM zaprezentowali wstępnie konsorcjum projektu oraz jego cele i plan przygotowania pełnego wniosku strategicznego projektu zintegrowanego LIFE pn. „GO MAZOVIA LIFE PL – Wdrożenie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i programu zapobiegania powstawaniu odpadów dla województwa mazowieckiego i transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Koncepcja projektu została już we wrześniu br. złożona przez UMWM do KE. Ocena
w tym naborze jest dwu-etapowa i na początku listopada br. znany będzie wynik wstępnej oceny koncepcji projektu przez KE. Termin złożenia pełnego wniosku LIFE przypada na początek marca 2024r., a ocena pełnego wniosku LIFE znana będzie w czerwcu 2024r.

W konferencji wzięło udział łącznie 86 uczestników: przedstawicieli samorządów województwa mazowieckiego, świata nauki, biznesu oraz organizacje pozarządowe – czyli podmioty, które zgłosiły gotowość udziału w realizacji projektu zintegrowanego LIFE. Specyfika strategicznych projektów zintegrowanych dotyczy zarówno skali – ram regionalnych, międzyregionalnych, krajowych lub międzynarodowych, w których tworzone są i wdrażane plany działania w dziedzinie środowiska lub klimatu, jak też pozyskania środków komplementarnych. W toku prezentacji pt. „Wprowadzenie do Programu LIFE”, na przykładzie wybranych projektów zintegrowanych, ekspert KPK LIFE wskazała niektóre wymogi logiki projektu: pokazanie tła – problemów środowiskowych, określenie celów projektu i działań, a także konkretnych, mierzalnych jego efektów.  Ważne jest, aby projekt LIFE postrzegać jak budowę domu – nie wznosi się go tylko po to, by go wybudować, lecz po to, by ktoś mógł w nim zamieszkać.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}