W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FORUM Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce. Racjonalna gospodarka zasobami wód i energią geotermalną

16.05.2023

16 maja 2023 r., Warszawa, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, gmach Muzeum Geologicznego (ul. Rakowiecka 4).

Ze względu na problemy ekologiczne i konieczność podejmowania działań mających na celu zastąpienie energii konwencjonalnej, energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, wzrasta zainteresowanie zagospodarowaniem wód termalnych. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, którego zadania wykonuje Państwowa służba geologiczna, aktywnie uczestniczy w promowaniu działań związanych z zagospodarowaniem wód termalnych oraz propagowaniu wiedzy w zakresie geotermii, m.in. poprzez organizację konferencji, szkoleń, a także dzięki cyklicznym publikacjom na temat zasobów wód termalnych oraz stanu i stopnia ich zagospodarowania. Ponadto Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy od lat gromadzi i udostępnia dane geologiczne i hydrogeologiczne, niezbędne do określenia potencjału geotermalnego Polski, wyznaczenia obszarów perspektywicznych oraz podczas wszelkich prac projektowych związanych z podejmowaniem działalności inwestycyjnej ukierunkowanej na ujmowanie wód termalnych w celach ciepłowniczych i rekreacyjnych.

W ostatnich latach, wiodące w kraju instytucje naukowe, w tym PIG-PIB, prowadziły projekty badawcze w celu ustalenia potencjału geotermalnego w Polsce. W Wieloletnim Programie Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce do 2040 r  (Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce) zaproponowano wprowadzenie systematycznego, corocznego gromadzenia danych pochodzących z nowych odwiertów oraz z istniejących i nowo uruchamianych instalacji geotermalnych. Dane geologiczne i energetyczne obejmujące rok, będzie gromadzić PIG-PIB. Wobec czego już pod koniec 2022 r. w ramach zadań służby geologicznej Instytut rozpoczął prace nad nowym projektem pn. Bilans i zagospodarowanie zasobów złóż wód oraz energii geotermalnej w Polsce. Bilans oraz powiązane z nim zadania realizowane będą w ramach przedsięwzięcia Potencjał energetyczny, surowcowy i zagospodarowanie wód termalnych, leczniczych i solanek w Polsce. Realizacja „Bilansu…” umożliwi bieżącą aktualizację informacji dotyczących wykorzystania zasobów wód i energii geotermalnej.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną główne założenia tego projektu.

Projekt, który będziemy wykonywać umożliwi bieżącą aktualizację informacji dotyczących wykorzystania zasobów wód termalnych i energii geotermalnej. Projekt będzie obejmował coroczną aktualizację m in. zasobów eksploatacyjnych, wielkości wydobycia, oraz dane o sposobie wykorzystania energii geotermalnej i jej udziale w bilansie energii wytwarzanej w danym zakładzie. Dane będą służyć do oceny procesu eksploatacji wód termalnych, pracy instalacji a przede wszystkim do oceny wielkości redukcji emisji.

W ramach omawianego przedsięwzięcia jest organizowane dzisiejsze forum.  Podczas dzisiejszego spotkania będziemy mogli podyskutować o nowych perspektywach rozwoju geotermii w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem  racjonalnej gospodarki zasobami wód i energii geotermalnej w naszym kraju.  Forum będzie również okazją do dyskusji na temat udziału energii pozyskiwanej z wód termalnych w ogólnym bilansie energetycznym w odniesieniu do założeń wskazanych w rządowych dokumentach, takich jak – Polityka energetyczna Polski do 2040 r. oraz Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce (Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce).

{"register":{"columns":[]}}