W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Jakość powietrza a zdrowie"

04.06.2021

„Czy wiesz czym oddychasz? Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza” – to temat projektu LIFE 17  GIE/PL/000631 dofinansowanego ze środków unijnych oraz przez NFOŚiGW realizowanego od września 2019r. przez Uniwersytet Wrocławski we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Miastem Bydgoszcz.

W dniach 12-14 maja 2021r. odbyła się III konferencja naukowa „Jakość powietrza a zdrowie”, która dotyczyła m.in. jakości powietrza na polskim wybrzeżu, ograniczenia zanieczyszczeń w polskich uzdrowiskach, w tym zanieczyszczenia benzo(a)pirenem, czy występowaniu mikroplastiku w powietrzu. Skupiono się też na zarządzaniu jakością powietrza i metodyce pomiarów, osiągnięciach i nowych wyzwaniach, w szczególności aspektach społecznych związanych z wprowadzanymi w Polsce uchwałami antysmogowymi. Swoje praktyczne doświadczenia w zarządzaniu jakością powietrza przedstawił Urząd Miasta Bydgoszcz oraz przedstawiciele projektu "Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w gminach województwa opolskiego” LIFE19 GIE/PL/000398 — LIFE_AQP_Opolskie_2019.PL.

Pokazano postępy w modelowanie jakości powietrza. Dzięki współpracy z Projektem PM COST udało się zaprosić do udziału w tej części licznych gości zagranicznych, reprezentujących wiodące europejskie ośrodki naukowe zajmujące się tą problematyką, w tym Met Norway, UK Centre for Ecology & Hydrology, Imperial College, London, Instytut Ochrony Środowiska PIB. Zaprezentowano m.in. zagadnienia związane z metodycznymi aspektami inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń. Jest to jedno z kluczowych zagadnień przy prognozowaniu zanieczyszczeń powietrza i udostępnianiu wiarygodnych informacji dla społeczeństwa. Ciekawe były również wystąpienia nt. modelowania w mikroskali przy pomocy modelu uEMEP, którego zastosowanie pozwala na prognozowanie jakości powietrza z rozdzielczością kilkudziesięciu metrów, znacznie wyższą niż stosowana w obecnie wykorzystywanych modelach. Prace nad operacyjnym uruchomieniem tego modelu dla obszaru projektu są w toku.

Omawiając nowe możliwości wdrażanych niskokosztowych czujników zanieczyszczeń powietrza, rozważano ich skuteczność. Pozwalają wprawdzie zwiększyć publiczny dostęp do danych o jakości powietrza, ale pomiary  dokonywane z ich wykorzystaniem mogą jeszcze budzić wątpliwości.

Odrębną grupę poruszanych tematów stanowiły zdrowotne  aspekty jakości powietrza, w tym wpływ zanieczyszczeń powietrza np. na zjawisko bezdechu sennego. Ważną część tematyki konferencji stanowiło wykorzystanie metod matematycznych i statystyki medycznej w określeniu wpływu zanieczyszczeń powietrza na hospitalizacje czy prognozowanie zachorowań.

Więcej informacji znaleźć można na stronie konferencji.

{"register":{"columns":[]}}