W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny absolwent studiów wyższych zakończył staż w Wydziale LIFE! Kto będzie następny?

10.11.2021

Dominik Broda - stażysta w Wydziale LIFE

Staż w Wydziale LIFE to doskonała szkoła życia zawodowego w międzynarodowym otoczeniu. Jako wydział odpowiedzialny za wdrażanie w Polsce Programu LIFE - europejskiego Programu Działań na rzecz Środowiska i Klimatu, chętnie współpracujemy z młodymi, ambitnymi osobami pragnącymi dowiedzieć się więcej o zasadach finansowania i realizacji międzynarodowych projektów środowiskowych. Osoby pragnące podjąć praktyki lub bezpłatny staż w Wydziale LIFE prosimy o kontakt na adres: praktyki@nfosigw.gov.pl

A oto, co na temat współpracy z nami napisał Dominik Broda - nasz ostatni stażysta:

„Nazywam się Dominik Broda, jestem absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. O możliwości odbycia stażu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dowiedziałem się podczas rekrutacji do programu stażowego „Klimat dla przyszłości”. Wśród licznych instytucji, które miałem do wyboru NFOŚiGW wyróżniał się szeroką interdyscyplinarnością, co wiązałem z nadzieją wykorzystania zdobytej podczas studiów wiedzy wraz z możliwością jej poszerzenia o zupełnie nowe aspekty. Kierując się tymi kryteriami, na jednostkę docelową realizacji stażu wybrałem Wydział LIFE, czyli jednostkę poświęconą działaniom powiązanym z Programem LIFE – jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływowi człowieka na klimat i dostosowaniu się do jego zmian. Wybór ten okazał się doskonałą decyzją!

Podczas realizacji stażu miałem okazję poznać różne aspekty Programu LIFE, przy okazji mogąc wykorzystać własną wiedzę, umiejętności czy doświadczenie. Podczas codziennej pracy z zespołem, zgłębiałem tajniki jego pracy, zdobywając cenne umiejętności i doświadczenie, które, w co głęboko wierzę, będą procentowały w moim przyszłym, zawodowym życiu. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o pracownikach Wydziału Life, którzy wspierali mnie i służyli pomocą, kiedy tylko jej potrzebowałem. Od początku byłem traktowany nie jak stażysta, ale jak pełnoprawny członek Wydziału, powierzane mi zadania realizowali również etatowi pracownicy. Pomijając aspekt ludzki, należy zaznaczyć, że członkowie Wydziału LIFE okazali się nie tylko bardzo przyjaznymi i sympatycznymi ludźmi, ale także profesjonalistami, którzy głęboko wierzą w sens wykonywanej przez nich pracy.

Z tego miejsca pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z Wydziału. Praca z Wami była zaszczytem i przyjemnością.”

 

Dominik podsumował także zakres prac jakie wykonywał w ramach stażu:

  1. Poznanie struktury organizacyjnej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
    i Gospodarki Wodnej, zasad jego funkcjonowania, w tym zapoznanie się ze źródłami środków finansowych oraz rodzajami przedsięwzięć, które mogą być finansowane przez NFOŚiGW.
  2. Poznanie zakresu zadań i działalności Wydziału LIFE.
  3. Szkolenie wstępne – ogólne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeszkolenie
    z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
  4. Ocena i obsługa strony internetowej KPK Programu LIFE w systemie edito CMS.
  5. Przeprowadzenie weryfikacji tłumaczeń opisów zrealizowanych projektów LIFE (angielski na polski) – łącznie kilkadziesiąt stron, które następnie trafiły do wielu kluczowych instytucji w Polsce, jako źródło inspiracji dla potencjalnych wnioskodawców Programu LIFE.
  6. Stworzenie i obsługa bazy projektów LIFE na platformie OneDrive.
  7. Przygotowanie i dystrybucja serii pism promujących Program LIFE wśród podmiotów związanych z leśnictwem, rolnictwem, ekosystemami morskimi, gospodarką o obiegu zamkniętym, a także samorządów.
  8. Przygotowanie tabel i zestawień, które były następnie prezentowane podczas webinariów dla przyszłych wnioskodawców Programu LIFE.
  9. Przygotowywanie prezentacji, które były następnie prezentowane podczas webinariów.
  10. Wsparcie koordynatorów projektów w sprawach bieżących.
  11. Przygotowanie artykułów do publikacji na stronie NFOŚiGW – Aktualności Programu LIFE:
  12. Uczestnictwo w webinariach.
  13. Archiwizacja dokumentów.
  14. Przygotowanie baz danych kontaktowych potencjalnych beneficjentów Programu LIFE.
{"register":{"columns":[]}}