W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mały projekt – duże dofinansowanie

01.07.2021

Przyrodnicze projekty LIFE kojarzą się z dużymi przedsięwzięciami, których koszty opiewają na kwoty rzędu kilku do kilkunastu milionów euro. Chcielibyśmy jednak zwrócić Państwa uwagę na wybrane mniejsze projekty, które chronią gatunki lub siedliska zagrożone. Dzięki nastawieniu na ochronę zagrożonych wartości przyrodniczych projekty te są traktowane priorytetowo, co przejawia się w większych szansach na pozytywną oceną i zwiększonej intensywności dofinansowania KE wynoszącej nawet 75% kosztów kwalifikowanych.

Pierwszym z projektów jakie chcemy zaprezentować w tym cyku jest projekt z 2018 r.: Pelican Way of LIFE – Ochrona pelikana kędzierzawego wzdłuż tras przelotu z regionu Morza Czarnego w kierunku basenu Morza Śródziemnego. Budżet projektu to 1.773.676,00 €, a wkład KE aż 75% (1.330.255,00 €).

Projekt Pelican Way of LIFE, który jest głównym przedsięwzięciem na rzecz ochrony pelikana kędzierzawego (Pelecanus crispus) w skali UE i globalnej, ma na celu zmniejszenie zagrożeń i poprawę stanu siedlisk na 27 obszarach Natura 2000 w Rumunii, Bułgarii i Grecji, obejmujących cały obszar lęgowy UE. Ponadto projekt ma na celu wspieranie budowania potencjału i badań w Turcji, Albanii, Czarnogórze i Macedonii Północnej.

Pelikan kędzierzawy poza Europą, gniazduje również w Azji i w całym swoim światowym zasięgu występowania jest sklasyfikowany na Czerwonej Liście IUCN jako „NT - bliski zagrożenia”. Gatunek ten znajduje się na liście priorytetowych dla Programu LIFE ptaków, o czym piszemy tutaj. Populacja tego gatunku uległa dramatycznemu zmniejszeniu w ostatnich dziesięcioleciach, a głównymi przyczynami zagrożeń są kolizje z liniami energetycznymi, degradacja siedlisk, bezpośrednie prześladowania ze strony rybaków i brak świadomości wśród lokalnych społeczności. Zagrożenia te, w połączeniu z brakiem danych naukowych, sprawiają, że przyszłość pelikana kędzierzawego w dużej mierze zależy od działań ochronnych.

Chociaż światową populację lęgową pelikana kędzierzawego szacuje się na kilkanaście tysięcy par, jego rozmieszczenie jest nadal ograniczone do niewielkiej liczby stanowisk, co czyni ten gatunek wyjątkowo wrażliwym.

Projekt ma kilka głównych założeń:

  • Badania

Poprawa wiedzy na temat określonych zagrożeń, miejsc i ekologii migracji, umożliwiając tym samym lepsze zarządzanie i podejmowanie decyzji dotyczących działań ochronnych.

  • Angażowanie

Zaangażowanie lokalnych interesariuszy w działania ochronne w celu ograniczenia nielegalnego zabijania i zakłócania spokoju pelikanów w kluczowych miejscach na trasie przelotu.

  • Ochrona

Poprawa warunków gniazdowania poprzez działania na rzecz poprawy siedlisk i organizacja patroli ochronnych.

  • Zapobieganie

Zmniejszenie bezpośredniej śmiertelności w wyniku kolizji z liniami energetycznymi.

  • Inspirowanie

Zwiększenie dumy społeczności lokalnych i wsparcie dla ochrony pelikana kędzierzawego i powiązanych obszarów Natura 2000.

  • Informowanie

Zwiększenie świadomości społeczności lokalnych na temat gatunku oraz zwiększenie zaangażowania interesariuszy w jego ochronę.

Po więcej informacji zapraszamy na stroję projektu Pelican Way of LIFE.

{"register":{"columns":[]}}