W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska na 4. miejscu w Europie pod względem liczby złożonych wniosków do Programu LIFE

25.01.2022

life_2021_pl_wnioski

Polscy wnioskodawcy złożyli w ubiegłorocznym naborze LIFE 37 wniosków, co po Hiszpanii, Włoszech i Francji plasuje nas na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Zainteresowanie Programem LIFE wśród polskich podmiotów wynika z wyjątkowego dofinansowania, na jakie mogą liczyć polscy Beneficjenci Programu, wynoszącego nawet do 95% dotacji. Liczba wniosków daje nadzieje na duży udział polskich wnioskodawców wśród Beneficjentów LIFE, ale o tym dowiemy się po zakończeniu oceny wniosków przez niezależnych ekspertów, co planowane jest na kwiecień bieżącego roku.

We wpisie z dnia 16.12.2022 r. informowaliśmy Państwa o liczbie i budżecie złożonych w 2021 roku wniosków w zakresie nowych standardowych projektów działań LIFE. Dzisiaj, po otrzymaniu wiadomości z Komisji Europejskiej, możemy przekazać Państwu dane w zakresie liczby wniosków złożonych przez polskich beneficjentów koordynujących.

Sytuacja Polski wśród pozostałych aplikujących państw do Programu LIFE w Naborze w 2021 roku przedstawia się bardzo dobrze. Spośród 606 wniosków przedłożonych do KE, Polska jako beneficjent koordynujący, przedłożyła aż 37 wniosków, dzięki czemu znalazła się na czwartym miejscu państw biorących udział w naborze.

Dane w podziale na podprogramy Programu LIFE przedstawiają się następująco:

  1. w podprogramie Przyroda i różnorodność biologiczna Polska złożyła 13 wniosków, co było 3. wynikiem w Europie;
  2. w podprogramie Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia z Polski wpłynęło 17 wniosków, co uplasowało nas na 4. miejscu w Europie;
  3. w podprogramie Łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej Polska złożyła 7 wniosków, będąc równocześnie na 7. miejscu w Europie.

Ponadto warto również wspomnieć, że polscy wnioskodawcy skorzystali także z zaproszeń partnerów zagranicznych i wystartowali w naborze LIFE jako współbeneficjenci projektów z innych krajów Europy. Było ich łącznie 21 w 2 projektach w podprogramie Przyroda i różnorodność biologiczna, 7 projektach w podprogramie Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia i 12 projektach w podprogramie Łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej.

Liczymy na to, że duża liczba wniosków odzwierciedla także ich jakość, co przełoży się na sukces polskich projektów w konkurencji o dofinansowanie KE.

Tych z Państwa, którzy myślą o złożeniu wniosku w tegorocznym naborze KE zapraszamy do kontaktu z KPK LIFE.

{"register":{"columns":[]}}