W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ptaki priorytetowe dla LIFE

15.06.2021

Projekty służące ochronie 20 gniazdujących w Polsce gatunków ptaków mogą uzyskać dofinansowanie KE w ramach Programu LIFE w wysokości nawet do 75% kosztów kwalifikowanych.

Bogata różnorodność ponad 500 gatunków ptaków w UE od dawna stoi w obliczu poważnych zagrożeń. Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi 43% gatunków ptaków w Europie jest zagrożonych lub notowane są poważne spadki liczebności populacji, a zatem nie są w dobrym stanie ochrony. Załącznik I dyrektywy ptasiej wymienia 193 gatunki. Aby dowiedzieć się więcej o zagrożonych gatunkach i dlaczego zostały one uwzględnione w załączniku, kliknij na nazwę gatunku na liście Komisji Europejskiej.

W przeciwieństwie do dyrektywy siedliskowej, dyrektywa ptasia nie rozróżnia gatunków priorytetowych i niepriorytetowych. Jednak do celów finansowania przez LIFE, rozporządzenie LIFE przewiduje możliwość przyjęcia przez Komitet Ornis listy gatunków ptaków uznanych za priorytetowe do finansowania w ramach Programu LIFE. Obecna wersja tego wykazu, uzgodniona przez Komitet Ornis w dniu 28 kwietnia 2021 r., uwzględnia najnowsze dostępne dane dotyczące stanu i tendencji populacji ptaków w UE (zgłoszone Komisji przez państwa członkowskie w 2019 r.).

Projekty LIFE służące ochronie gatunków oraz siedlisk priorytetowych oznaczonych gwiazdką w załącznikach do dyrektywy siedliskowej oraz ptaków z listy, o której mowa powyżej, mają większe szanse uzyskania dofinansowania oraz możliwość większego wsparcia finansowego KE – nawet do 75% kosztów kwalifikowanych projektu.

Lista gatunków ptaków UE uznanych za „priorytetowe w finansowaniu w ramach Programu LIFE”, które gniazdują w Polsce znajduje się poniżej:

Priorytetowe dla LIFE gatunki ptaków gniazdujących w Polsce

Nr

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

wodniczka

Acrocephalus paludicola

2.

perkoz rdzawoszyi

Podiceps grisegena

3.

cyranka

Spatula querquedula

4.

rożeniec

Anas acuta

5.

głowienka

Aythya ferina

6.

podgorzałka

Aythya nyroca

7.

błotniak zbożowy

Circus cyaneus

8.

błotniak łąkowy

Circus pygargus

9.

orlik grubodzioby

Clanga clanga

10.

raróg

Falco cherrug

11.

batalion

Calidris pugnax

12.

biegus zmienny (schinzii)

Calidris alpina schinzii

13.

dubelt

Gallinago media

14.

ostrygojad

Haematopus ostralegus

15.

rycyk

Limosa limosa

16.

kulik wielki

Numenius arquata

17.

krwawodziób

Tringa totanus

18.

derkacz

Crex crex

19.

kraska

Coracias garrulus

20.

srokosz

Lanius excubitor

Więcej informacji można znaleźć na stronie LIFE.

Materiał przygotowano na podstawie informacji KE

{"register":{"columns":[]}}