W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasada RP w Kairze przekazała sprzęt centrum medycznemu w Abbassija

20.07.2021

Abassija jest ubogą dzielnicą w Kairze, stolicy Egiptu. Jej mieszkańców wspiera „Stowarzyszenie Ewangeliczne na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa”, które prowadzi działalność opiekuńczą i edukacyjną dla sierot w wieku od 3 do 21 lat, niezależnie od ich wyznania. Od 1989 r. Stowarzyszenie prowadzi również centrum medyczne, którego pacjenci pochodzący z biednej warstwy społeczeństwa, często nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, jak również środków na pokrycie kosztów leczenia i opieki medycznej.

Mężczyźni pozują na tle przekazanego sprzętu medycznego z logo programu Polska pomoc

Co więcej jakość usług ofertowanych w państwowych szpitalach w Egipcie często nie dorównuje normom europejskim, natomiast na leczenie w prywatnych klinikach stać tylko najbogatszych.

Centrum za symboliczną opłatą zapewnia dostęp około 2300 pacjentom miesięcznie do usług internistycznych, ginekologicznych, stomatologicznych, laryngologicznych, okulistycznych oraz medycyny dziecięcej na dobrym poziomie. Dotychczas dzięki sponsorom udało się utrzymać jakość usług na poziomie przewyższającym standardy państwowych szpitali w Egipcie.  Jednak w ostatnich latach wsparcie finansowe ze strony darczyńców uległo zmniejszeniu, natomiast niewielkie środki centrum, pochodzące z opłat za usługi, wystarczają wyłącznie na pokrycie kosztów użytkowania sprzętu medycznego, ale już nie na zakup nowego wyposażenia. Tymczasem, żeby zachować dotychczasowy poziom i zakres oferty niezbędna była wymiana zużytego sprzętu na nowy i bardziej nowoczesny.

Doceniając dotychczasową działalność centrum na rzecz najuboższych Ambasada RP w Kairze postanowiła je wesprzeć. 6 lipca 2021 r. przekazała wysokiej jakości rentgen stomatologiczny, autorefraktometr, tympanometr/audiometr, unit okulistyczny, lampę szczelinową, analizator chemiczny i 2 wirówki, które zostały zakupione ze środków MSZ w ramach programu „Polska pomoc”. Dzięki sprzętowi centrum będzie mogło zaoferować swoim pacjentom badania, dostępne dotychczas tylko w prywatnych klinikach. Zarówno badania, jak i diagnostyka będą przeprowadzane przez wyspecjalizowany personel medyczny, dzięki czemu pacjenci będą mieli zapewnione kompleksowe leczenie w jednym miejscu.

Zdjęcia (7)