W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador RP Artur Pollok otworzył roczną sesję Rady Zarządzającej Światowego Programu Żywnościowego

27.06.2023

Stały Przedstawiciel RP przy Organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie jest pierwszym Polakiem sprawującym funkcję prezydenta najważniejszego organu Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme). Rada odbywa się w dniach 26-30 czerwca 2023 roku.

Widok na salę konferencyjną z przodu. Na ścianie wisi ogromy monitor z wizerunkiem przemawiającego mężczyzny. pod monitorem przy długim stole siedzą elegancko ubrani ludzie.

Przedstawiciel Polski w narodowym wystąpieniu powiedział, że Polska wspiera działania organizacji, która musi mierzyć się z nową rzeczywistością kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego i potrzeb humanitarnych przekraczających możliwości jej budżetu. Zaznaczył znaczenie budowania odporności na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego jako kluczowej drogi do zmniejszenia potrzeb humanitarnych w różnych częściach świata. – „Te potrzeby znacząco jednak rosną z powodu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. (..) Rosja nie zważa na kryzys żywnościowy, jaki wywołuje konflikt na Ukrainie i zamiast przyczyniać się, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ odpowiedzialny za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, do stabilności i uwolnienia środków humanitarnych potrzebnych obecnie w wielu regionach świata, zwiększa niestabilność i prowokuje kryzys żywnościowy” - podkreślił.

Przypomniano również o wpłacie Polski na rzecz WFP w 2022 roku, na FAO w 2023 roku oraz o całościowym wsparciu, jakie Warszawa udzieliła i udziela na rzecz Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku. – „8,36 mld EUR na pomoc humanitarną dla ponad 1,5 mln ukraińskich uchodźców wojennych. To 1,5% polskiego PKB - kwota, porównywalna z 14 mld USD stanowiącymi sumę wpłat wszystkich donorów do budżetu WFP w 2022 roku”. Zaznaczono, że Polska zaangażowała się także w transport ukraińskiego zboża i wsparła kwotą 20 mln USD program humanitarny „Ziarno z Ukrainy”. Polska wyraziła zaniepokojenie niedawnym zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce, które spowodowało poważne konsekwencje humanitarne, w tym zalanie tysiąca hektarów ziemi uprawnej oraz potrzebę dostarczenia wody i żywności dla ludności w zalanej części ukraińskiego terytorium okupowanego przez Rosję. Polska potępiła nieudzielenie przez Moskwę gwarancji bezpieczeństwa dla personelu WFP w celu dostarczania pomocy, oraz wskazała na ostrzeliwanie przez Rosję łodzi z ewakuowanymi oraz pomocą żywnościową, co jest rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

To pierwsza roczna Rada Zarządzająca, w której bierze udział nowa Dyrektor Wykonawcza WFP Cindy McCain. Dyrektor przedstawiła najważniejsze wyzwania stojące przed organizacją. Podkreśliła fakt, że w 2022 roku znacząco wzrosły wydatki WFP, które zmusiły organizację do cięcia racji żywnościowych dla najbardziej potrzebujących.

Członkowie Rady Zarządzającej WFP, liczącej 36 państw, wysłuchali również wystąpienia Królowej Niderlandów Maksymy na temat wspierania dostępu do środków finansowych dla osób potrzebujących pomocy humanitarnej.  

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}