W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania 2018

trwa opróżnianie urny wyborczej

Fundacja Solidarności Międzynarodowej prowadzi działania z obszaru współpracy rozwojowej na rzecz krajów Partnerstwa Wschodniego. Wspiera przemiany demokratyczne, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, realizację zasad dobrego rządzenia, lokalną demokrację, przekazuje doświadczenia transformacji gospodarczej i ustrojowej, dotyczące wolnych mediów, organizacji broniących praw człowieka. MSZ na podstawie Ustawy o współpracy rozwojowej (art. 10 ust. 3) oraz Planu Współpracy Rozwojowej na 2018 rok przekazało na rzecz FSM dofinansowanie w wysokości blisko 14,8 mln PLN.

Fundacja realizowała Program „Wsparcie Demokracji 2018” zlecony jej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, który obejmował 5 działań.

W ramach działań na rzecz Białorusi Fundacja zrealizowała projekty w dziedzinach: wsparcie dla niezależnych mediów, organizacji broniących praw człowieka, osób represjonowanych, niezależnych instytucji edukacyjnych, organizacji społecznych, środowisk i organizacji prodemokratycznych i proeuropejskich.

Działania FSM na rzecz Ukrainy polegały na wsparciu reformy samorządowej, we współpracy ze stowarzyszeniami połączonych hromad – najmniejszych jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tej współpracy zrealizowano 5 dużych projektów związanych z reformą decentralizacyjną, a dotyczących energoefektywności, polityki społecznej, ochrony środowiska oraz segregacji odpadów. Fundacja, we współpracy z unijnym programem U-LEAD dla Europy, kontynuowała również realizację projektu „Zarządzanie edukacją na poziomie lokalnym – wizyty studyjne do Polski”. Prace te pomogły reformować system edukacji na Ukrainie i proces przejmowania zadań oświatowych przez połączone hromady. Ponadto FSM kontynuowała, wspólnie z USAID (United States Agency for International Development), realizację wieloletniego projektu pt. „Obiektywny obraz procesów związanych z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a UE w ukraińskich me- diach”, mającego służyć profesjonalizacji ukraińskich mediów oraz dziennikarzy regionalnych, a także rozszerzać świadomość społeczeństwa w zakresie integracji europejskiej. Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, Fundacja działała za pośrednictwem swojego przedstawiciela w Kijowie, co było nowym rozwiązaniem w stosunku

do roku poprzedniego.

Działalność FSM w 2018 roku w Mołdawii była prowadzona przez Przedstawicielstwo FSM. Współpracując z mołdawskimi władzami na szczeblach centralnym i lokalnym, miejscowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi zainteresowanymi podmiotami, Przedstawicielstwo skoncentrowało się na trzech kierunkach: rozwoju obszarów wiejskich, rewitalizacji miast oraz realizacji projektu ułatwiającego dialog między społecznościami obu stron konfliktu naddniestrzańskiego (we współpracy z EuropeAid). Głównym partnerem FSM w działaniu na rzecz rewitalizacji miast było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju RP. W ramach tej współpracy opracowano krajowe wytyczne dot. rewitalizacji w Mołdawii; zbudowano podstawy miejskich programów rewitalizacyjnych; dofinansowano pilotażowe mikro projekty rewitalizacyjne w ramach miejskiej edycji Funduszu Małych Projektów oraz stworzono sieć trenerów miejskich.

Najważniejsze działania FSM w Gruzji w 2018 roku to kontynuowanie realizacji wieloletniego projektu wspierania gruzińskich samorządów we wprowadzaniu budżetu partycypacyjnego oraz realizacja Funduszu Małych Projektów w ramach priorytetów dobre rządzenie i kapitał ludzki. Korzystając z Funduszu FSM, zrealizowano 4 projekty partnerskie związane z rozwojem turystyki, inspirowaniem powoływania jednostek ochotniczej straży pożarnej, dostosowaniem infrastruktury parku narodowego do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomocą dla organizacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Fundacja organizowała również, w porozumieniu z MSZ, wyjazdy polskich obserwatorów na wybory w ramach misji OBWE/ODIHR, zgodnie z kalendarzem wyborczym na rok 2018. We wszystkich misjach obserwacyjnych wzięło udział 98 obserwatorów (6 długo- i 92-krótkoterminowych).

{"register":{"columns":[]}}