W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania 2020

W roku 2020 FSM wykonywała zadania z zakresu polskiej współpracy rozwojowej wdrażając program Wsparcie Demokracji 2020. Na jego realizację otrzymała dotację na kwotę 28 mln PLN.

Fundacja korzystała także ze wsparcia MSZ w pozyskaniu środków od innych donatorów tj. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska (KE) oraz Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), wzmacniając w ten sposób oddziaływanie polskiej współpracy rozwojowej. Fundacja prowadziła działania na rzecz społeczeństwa białoruskiego, Ukrainy, Mołdawii oraz Gruzji.

Fundacja we współpracy z MSZ, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Państwową Strażą Pożarną (PSP), Agencją Rezerw Materiałowych (ARM) i innymi organami państwa oraz spółkami Skarbu Państwa organizowała konwoje z pomocą humanitarną, które były odpowiedzią na wybuch i zwalczanie skutków pandemii COVID-19.

Do społeczeństwa białoruskiego trafiła pomoc w postaci leków, respiratorów, środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych, maseczek ochronnych i innych elementów ochrony osobistej. Z Polski wyruszyły w 2020 roku dwa konwoje z pomocą humanitarną – w kwietniu (pierwszy polski konwój wysłany za granicę w celu pomocy w walce z pandemią) oraz w czerwcu z 300 tonami sprzętu i środków ochrony.

Do Gruzji środki ochrony osobistej (maski, przyłbice) i płyny do dezynfekcji zostały przekazane drogą lotniczą. Odbiorcami pomocy była Służba Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Działania zostały zrealizowane przez Polskę w ramach Euroatlantyckiego Centrum Reagowania w Sytuacji Katastrof NATO (EADRCC). Konwój z pomocą był odpowiedzią na prośbę złożoną w ramach Mechanizmu Ochrony Cywilnej Unii Europejskiej (ang. EU Civil Protection Mechanizm, EUCPM).

Na Ukrainę przekazano maski, rękawice jednorazowe, przyłbice, środki odkażające oraz kombinezony ochronne. Pomoc została przekazana w formie konwoju z pomocą humanitarną, przy udziale m.in. spółek Skarbu Państwa, Ministerstwa Zdrowia (MZ) i wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Straży Granicznej (SG), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Do Azerbejdżanu Polska przekazała drogą lotniczą maseczki medyczne, przyłbice i płyn do dezynfekcji. Odbiorcą była Azerbejdżańska Agencja ds. Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Armenia w ramach akcji pomocowej drogą lotniczą otrzymała maseczki medyczne, przyłbice i płyn do dezynfekcji. Odbiorcą pomocy było Centrum Republikańskie Pomocy Humanitarnej przy Ministerstwie Zdrowia Armenii.

Konwój samochodów Państwowej Straży Pożarnej przetransportował na terytorium Mołdawii pomoc humanitarną wspierającą walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa, w tym 30 tys. masek, 4,8 tys. przyłbic i 20 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Darczyńcami były Krajowa Spółka Cukrowa oraz Agencja Rezerw Materiałowych przy wsparciu MSWiA, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej. Konwój stanowił reakcją strony polskiej na mołdawską prośbę złożoną w ramach Mechanizmu Ochrony Cywilnej Unii Europejskiej.

Transport z pomocą humanitarną z Polski trafił także do sześciu państw Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii). Przekazano ponad 60 tys. litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i rąk oraz 600 tys. maseczek chirurgicznych (w sumie prawie 70 ton towaru).

Dodatkowo, drogą lotniczą do Kazachstanu i Uzbekistanu przekazano środki ochrony osobistej, termometry, płyny do dezynfekcji oraz leki. Odbiorcą pomocy w Uzbekistanie było Ministerstwo Zdrowia.

W 2020 roku równolegle do działań mających na celu zwalczanie skutków pandemii COVID-19 prowadzono regularne działania o charakterze rozwojowym skierowane do partnerów w krajach PW.

Działania na rzecz społeczeństwa białoruskiego

Wspierano projekty na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, zwiększenia dostępu do niezależnej informacji oraz działania, których celem była obserwacja prezydenckiej kampanii wyborczej oraz monitorowanie naruszeń związanych z kampanią oraz procesem wyborczym. W ramach ogłoszonego w sierpniu 2020 roku pakietu Solidarni z Białorusią fundacja zrealizowała kilkadziesiąt nowych projektów, których głównym adresatem były osoby represjonowane. Fundacja udzieliła również dodatkowego wsparcia dla stacji radiowych kierowanych do białoruskiego odbiorcy oraz zakończyła pierwszy etap tworzenia siedziby dla białoruskich niezależnych środowisk.

Działania na rzecz Ukrainy

Przedstawicielstwo FSM w Kijowie w 2020 roku zrealizowało 4 projekty dotyczące reformy usług społecznych w hromadach (samorządach) oraz reformy szkolnictwa zawodowego. Przedmiotem podejmowanych działań było m.in. utworzenie systemu informacji o lokalnym rynku pracy, przygotowanie planów działań na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz opracowanie modelu jego finansowania. W efekcie współpracy powstał dokument programowy dot. wprowadzenia poradnictwa zawodowego do ukraińskiego systemu szkół powszechnych pt. Vocational Orientation in the New Ukrainian School stanowiący element programu Nowa ukraińska szkoła.

Działania na rzecz Mołdawii

W ramach Funduszu Kryzysowego-COVID-19 powołanego przez Przedstawicielstwo FSM w Kiszyniowie w maju 2020 roku do ok. 30 szpitali na terenie Mołdawii, w tym w Naddniestrzu, trafiły 38 koncentratory tlenu. U lokalnych przedsiębiorców zamówiono środki ochrony, w tym: maski, kombinezony oraz płyn do dezynfekcji, a także drobny sprzęt medyczny, który trafił do lokalnych placówek medycznych, samorządów i organizacji pozarządowych.

Działanie na rzecz Gruzji

Polska konsekwentnie wspiera proces decentralizacji, który pozwala mieszkańcom na większy udział w życiu samorządu i decydowanie o sprawach ważnych dla lokalnych społeczności. W jego ramach w 2020 roku Przedstawicielstwo FSM w Tbilisi zrealizowało projekt służący aktywizacji mieszkańców i budowaniu samorządowości gruzińskiej, np. uruchomiono cyfrowe centrum zasobów – narzędzie służące efektywnej komunikacji pomiędzy mieszkańcami a władzą lokalną.

Raport: Dokumenty - Fundacja Solidarności Międzynarodowej (solidarityfund.pl)

 

{"register":{"columns":[]}}