W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania 2021

W roku 2021 FSM wykonywała zadania z zakresu polskiej współpracy rozwojowej wdrażając program Wsparcie Demokracji 2021. Na jego realizację otrzymała dotację na kwotę 29,73 mln PLN.

Fundacja korzystała także ze wsparcia MSZ w pozyskaniu środków od innych donatorów tj. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska (KE) oraz Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), wzmacniając w ten sposób oddziaływanie polskiej współpracy rozwojowej. Fundacja prowadziła działania na rzecz społeczeństwa białoruskiego, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji oraz Armenii.

Działania na rzecz społeczeństwa białoruskiego

W 2021 roku istotnym obszarem zaangażowania była wolność słowa. Kontynuowano również pomoc dla osób zmuszonych do emigracji z przyczyn politycznych. W 2021 roku FSM udzieliło wsparcia organizacjom broniącym praw człowieka, osobom represjonowanym, niezależnym instytucjom edukacyjnym, organizacjom społecznym, środowiskom prodemokratycznym, a także niezależnym mediom.

Działania na rzecz Ukrainy

W 2021 roku fundacja kontynuowała wsparcie dla władz Ukrainy we wdrażaniu trzech dużych reform związanych z procesem decentralizacji – reformę usług społecznych, szkolnictwa zawodowego oraz ochrony i bezpieczeństwa ludności. Wsparcie było realizowane poprzez doradztwo na poziomie legislacyjnym, dostarczanie know-how oraz implementację określonych rozwiązań na poziomie lokalnym, we współpracy z partnerskimi hromadami. Fundacja zawarła 2 memoranda o współpracy ze Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz z Państwową Agencją Ukrainy ds. Służby Cywilnej. Ponadto, Fundacja zrealizowała dwa projekty pilotażowe: pierwszy – dotyczący zarządzania jakością poprzez wdrożenie Wspólnej Metody Oceny (ang. Common Assesement Framework) w sektorze publicznym Ukrainy, drugi – doskonalący system wsparcia psychologicznego dla weteranów działań militarnych w Donbasie i ich rodzin.

Działania na rzecz Mołdawii

W 2021 roku FSM kontynuowało upowszechnianie podejścia LEADER w rozwoju obszarów wiejskich oraz program rewitalizacji i rozwoju miast. Oba procesy weszły w etap instytucjonalizacji, czyli przejmowania odpowiedzialności za wdrożenie danego podejścia i narzędzia rozwojowego przez instytucje państwowe i partnerów społecznych. Poza tymi dwoma programami, Przedstawicielstwo w Kiszyniowie kontynuowało działania na rzecz wzmacniania zaufania pomiędzy społecznościami lokalnymi z obu brzegów Dniestru. Fundacja niezmiennie promowała ideę rozwoju opartego na zasobach lokalnych, w których centrum znajdują się mieszkańcy danego terenu. W praktyce cel działań osiągano poprzez angażowanie całych społeczności lokalnych, władz i organizacji, w kierunku poprawy warunków życia mieszkańców, a w dalszej perspektywie w celu zachęcenia Mołdawian do pozostania w kraju i tym samym rozwiązaniu jednego z kluczowych problemów tego kraju, jakim jest wyludnianie.

Działanie na rzecz Gruzji

Polska konsekwentnie wspiera proces decentralizacji, który pozwala mieszkańcom na większy udział w życiu samorządu i decydowanie o sprawach ważnych dla lokalnych społeczności. W 2021 roku działania FSM skupiły się na budowaniu zaufania pomiędzy władzą a mieszkańcami oraz na wypracowaniu energoefektywnych rozwiązań dla administracji lokalnej.

Działanie na rzecz Armenii

W 2021 roku fundacja rozpoczęła realizację projektów pilotażowych w Armenii. Ich celem było wparcie osób poszkodowanych w konflikcie w Górskim Karabachu oraz edukacja prawna młodych ludzi i motywowanie ich do działań na rzecz zmian w systemie sądownictwa.

Raport: Dokumenty - Fundacja Solidarności Międzynarodowej (solidarityfund.pl)

{"register":{"columns":[]}}