W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania medyczno-szkoleniowe oraz badania przesiewowe w delcie Irawadi w Mjanmie

15.02.2021

W roku 2020 Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna zrealizowało II moduł dwuletniego projektu „Mjanma – działania medyczno-szkoleniowe oraz badania przesiewowe w delcie Irawadi”, kontynuując tym samym współpracę z Wakema Township Association, rozpoczętą w 2016r.

statek - Klinika mobilna dobijająca do brzegu

W ramach działań podjętych w 2020 r. zbudowano kolejnych 5 zbiorników na wodę deszczową w regionach z największym problemem w dostępie do czystej wody pitnej. Wdrożone rozwiązania poprawią dostęp do czystej wody dla ok. 2300 osób zamieszkujących okoliczne wioski, co pozwoli na znaczne zwiększenie standardu życia i poprawę zdrowia.

Klinika mobilna na łodzi kontynuowała swoją pracę rozpoczętą w 2019 r., a w dobie pandemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się była jedyną szansą na kontynuację leczenia m.in. pacjentów z chorobami przewlekłymi. Łącznie w roku 2020 udzielono 4564 konsultacji medycznych.

Jak mówi dr Ko Ko Lynn- lekarz i koordynator lokalny projektu:

Zwłaszcza w trakcie pandemii trzeba mieć specjalne zezwolenie na krótką podróż, nawet z wioski do wioski. Te ograniczenia są naprawdę potrzebne do kontrolowania COVID-19, ale utrudniają dostęp lokalnej ludności do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Nasza klinika mobilna na łodzi umożliwia leczenie na obszarze powiatu Wakema. Dzięki współpracy z powiatowym wydziałem zdrowia i administracji, lekarze pracują w odległych wioskach, gdzie dotrzeć jest bardzo trudno. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów leczonych na nadciśnienie czy cierpiących na cukrzycę, którzy potrzebują regularnych badań kontrolnych i opieki medycznej. Dzięki naszej mobilnej klinice i współpracy z PMM możemy kontynuować ich leczenie. Bez dostępu do badań i leków grupa pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe będzie pośrednią ofiarą pandemii.

W ramach projektu kontynuowano również szkolenia dentystyczne, których celem była poprawa świadomości zdrowotnej wśród dzieci oraz starszej młodzieży szkolnej. Szkoleniami prowadzonymi przez lokalnego dentystę objęto ok. 500 uczestników, a poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. techniki mycia zębów, konsekwencji zdrowotnych nieleczonych ubytków i konsekwencji nadużywania betelu (lokalna popularna używka, którą się żuje, szkodząc przy tym zębom). Każdy uczestnik otrzymał broszurę edukacyjną w j. birmańskim oraz podstawowy zestaw startowy do higieny jamy ustnej.

Szkolenia dla mieszkańców powiatu Wakema kontynuowane były także wśród dorosłych. W module drugim projektu uwagę skupiono na przekazaniu wiedzy z zakresu zapobiegania chorobom przenoszonych drogą płciową oraz cywilizacyjnym. W spotkaniach, które odbywały się w wiejskich ośrodkach zdrowia, wzięły udział łącznie 523 osoby. Prowadził je osobiście doktor Ko Ko Lynna, na co dzień pracujący w szpitalu w Wakemie, który tak podsumował tę inicjatywę:

W krajach rozwijających się, takich jak Mjanma, obywateli nie stać na inwestowanie w swoje zdrowie, zwłaszcza na opłacanie opieki szpitalnej czy specjalistycznych leków. Dlatego profilaktyka jest tak bardzo ważna. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze i bezpieczniejsze. Życie wielu mieszkańców w krajach rozwijających jest zagrożone nie tylko z powodu ubóstwa, ale także z powodu niewiedzy.

Ważnym elementem projektu była kontynuacja szczepień przeciwko WZW typu B dla starszej młodzieży szkolnej i rodzin osób zarażonych tą chorobą. Elementem poprzedzającym szczepienia jest w takiej procedurze zawsze wykonanie testu w kierunku obecności wirusa WZW B, WZW C, a także wirusa HIV. W drugim module projektu przetestowano łącznie 3478 osób, a 2054 z nich podano szczepionkę. Ponadto wsparto szpital w Wakemie, który stanowi zaplecze administracyjno-medyczne dla kliniki na łodzi i którego personel będzie zarządzał statkiem po oficjalnym zakończeniu projektu. Zakupione z polskich środków immunoglobuliny będą mogły zostać podane noworodkom, których mamy są nosicielkami wirusa WZW typu B. Dodatkowo w ramach projektu szpitalne laboratorium zostało wyposażone w analizatory do badania krwi i elektrolitów, a sala operacyjna w monitor stanu pacjenta i EKG, które w razie potrzeby może zostać wypożyczane lekarzom pracującym w mobilnej klinice na łodzi. Zakupiono także fotel dentystyczny, który został zainstalowany w szpitalnym gabinecie stomatologicznym. W obu pomieszczeniach – gabinecie stomatologicznym oraz laboratorium dokonano przeglądu i naprawy klimatyzacji, która w lokalnych warunkach klimatycznych jest istotnym czynnikiem wpływającym na warunki pracy personelu medycznego.

Pandemia koronawirusa miała wpływ także na projekty rozwojowe finansowane ze środków Polskiej pomocy. Od momentu pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa w Mjanmie część środków finansowych projektu została przeznaczona na wsparcie walki z chorobą i zakup zestawów ochrony osobistej, przyłbic i masek ochronnych dla personelu medycznego i pomocniczego w powiecie Wakema.

Doktor Ko Ko Lynn tak podsumował działania realizowane przez Polską Misję Medyczną w Mjanmie:

Nasi pacjenci uzyskali dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej, co jest kluczowe szczególnie w momencie kiedy nie mogą udać się do dobrze wyposażonego szpitala. Mogą skorzystać z pomocy prawie specjalistycznej na poziomie powiatu! Wielkie podziękowania dla „Polskiej pomocy” i PMM za życzliwość w tak trudnej sytuacji. Dzięki Waszemu wsparciu, nasi mieszkańcy czują się bezpieczniej i są pod opieką, a nasz personel medyczny i wolontariusze mogą działać aktywnie.

 

Opracowanie Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna

Materiały

Film o działaniach PMM w regionie

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}