W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania Polskiej pomocy w walce z COVID-19 w Irackim Kurdystanie

02.06.2020

Ponad 300 000 osób wewnętrznie przesiedlonych (IDPs) mieszka w obozach w Irackim Kurdystanie. Większość takich miejsc znajduje się w prowincji Duhok.

Cztery kobiety szyjące maski

Klub Inteligencji Katolickiej (KIK) prowadzi tam działania w ramach projektu „Wsparcie fizjoterapeutyczne oraz usługi medyczne w rejonie Dohuku i Erbilu w Irackim Kurdystanie dla IDPs, uchodźców i społeczności lokalnej”. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Polskiej pomocy.

Epidemia COVID-19 ogranicza dostarczanie pomocy medycznej. KIK i partner lokalny - organizacja STEP IN, zapewniają leki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Irackim Kurdystanie. Uczą podstawowych sposobów zapobiegania zakażeniom, takich jak dystans fizyczny, unikanie zgromadzeń czy przestrzeganie zasad higieny, co jest bardzo trudne w warunkach panujących w obozie. W ramach opieki medycznej troszczą się też o osoby najbardziej wrażliwe wśród wewnętrznie przesiedlonych - cierpiące na choroby przewlekłe, które są w grupie ryzyka zarażenia się koronawirusem. Ludzie mieszkający w obozach nie są w stanie izolować się ani zachowywać zalecanego dystansu fizycznego. Jednocześnie, maski i środki ochrony osobistej stały się towarem trudno dostępnym nawet dla pracujących w ochronie zdrowia. Co więcej, regularne kupowanie ich jest niemożliwe dla rodzin o niskich dochodach, a często nawet bez dochodów. Ograniczenia dotyczące przemieszczania się w obozach dodatkowo zredukowały już i tak minimalną możliwość znalezienia pracy. Sklepy wewnątrz obozów i w ich pobliżu zostały zamknięte. Zakup środków higieny prewencyjnej przez mieszkańców obozu jest więc w praktyce niemożliwy.

Żeby zmniejszyć ryzyko dalszego rozwoju epidemii KIK rozpoczął produkcję maseczek wielokrotnego użytku. W tym celu zatrudniono 37 kobiet mieszkających w obozie Dawoodia i wiosce Sharya, w których działają kliniki medyczne. Zainteresowanie inicjatywą było bardzo duże. Do pracy przyjętych zostało 37 pań według kolejności zgłoszeń. Zgłaszające się kobiety zostały przeszkolone i otrzymały niezbędny sprzęt oraz materiały do wykonania zadania. Każda otrzymała zlecenie na kilkaset masek. Do tej pory uszyły już 7490 sztuk. Praca trwa i docelowo, według KIK, powstanie 20 000 maseczek. Zostaną one rozdystrybuowane w obozie Dawoodia oraz wiosce Sharya. Każdy z mieszkańców bezpłatnie otrzyma dwie maseczki. Dystrybucji będzie towarzyszyć kampania informująca o tym, jak prawidłowo je stosować i jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Inicjatywa szycia i dystrybucji maseczek nie tylko pozwala przygotować mieszkańców obozów na ewentualne dalsze fale pandemii. Stworzyła także miejsca pracy dla kobiet. Pozwoliła im zdobywać nowe umiejętności i zarabiać na życie.

Działanie jest realizowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W Irackim Kurdystanie w ramach Polskiej pomocy projekt realizuje również Polska Misja Medyczna, niosąc opiekę zdrowotną i dentystyczną mieszkańcom obozów Baharka, Qshtapa i Harshan.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}