W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Energia słoneczna zapewnia elektryczność dla uchodźców syryjskich w obozie Zaatarii (Jordania)

17.02.2023

Polska pomoc we współpracy z lokalną organizacją JHASi w Jordanii zapewniła system oświetlenia słonecznego 180 gospodarstwom domowych w obozie dla uchodźców w Zaatari, w którym mieszkańcy regularnie zmagają się z ograniczeniami w dostawie prądu. Wg danych UNHCR na 1 gospodarstwo domowe w obozie Zaatari przypada średnio 78 kWh miesięcznie (2,6 kWh dziennie), co zapewnia dostęp do energii elektrycznej tylko do 12 godzin dziennie.

Instrukcja zapalania lampy

Aby nadążyć za wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, w 2017 roku w obozie Zaatari powstała największa infrastruktura energii odnawialnej dla uchodźców na świecie. Mimo że elektrownia słoneczna umożliwia UNHCR dostarczanie energii elektrycznej mieszkańcom po dużo niższych kosztach, nadal nie wystarcza to na pokrycie zapotrzebowania mieszkańców obozu na energię elektryczną przez 24 godziny. Aby poradzić sobie z tym problemem stosują różne alternatywne rozwiązania. Używają akumulatorów samochodowych, latarek czy gazowych generatorów prądu.

Polska pomoc razem ze swoim lokalnym partnerem Jordan Health Aid Society International (JHASI), dostarczyli oświetlenie słoneczne do wybranych gospodarstw, aby pomóc uchodźcom przystosować się do codziennych przerw w dostawie energii elektrycznej. Kluczem wyboru były gospodarstwa z dziećmi w wieku szkolnym, z osobami z niepełnosprawnościami, czy rodziny wielodzietne. Działania zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Zapewnienie oświetlenia z energii odnawialnej w obozie dla uchodźców Zaatari”.

Obóz dla uchodźców Zaatari powstał w lipcu 2012 r. w odpowiedzi na masowe przesiedlenia Syryjczyków wyniku wojny w Syrii do prowincji Mafraq na północy Jordanii. Obóz zajmuje powierzchnię 5,4 km² i zamieszkuje go około 70 000 uchodźców, z czego prawie 18% ma mniej niż pięć lat.

Film ilustrujący krótkie historie 3 syryjskich rodzin pokazuje życie w obozie po zmroku i ich sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Jak wygląda życie bez prądu, z przerwami, tylko do 12 godzin dziennie i jaki wpływ na los syryjskich uchodźców ma realizacja projektu Polskiej pomocy starała się odpowiedzieć w swoim filmie ceniona w Jordanii reżyserka Jumana Saadeh, która ma na swoim koncie współpracę z BBC i Al Jazeerą.

 

Inne projekty rozwojowe zrealizowane w Jordanii

W 2022 roku Ambasada RP w Ammanie koordynowała również realizację 2 innych projektów rozwojowych finansowanych przez Polską pomoc. Był to projekt Zielony Inkubator oraz dalsze wsparcie działania Mobilnej Kliniki Ginekologicznej na Północy Jordanii.

Projekt pn. „Wsparcie dla inkubatora Zielonego Biznesu” był realizowany w Ammanie, Keraku i Irbidzi przez organizację Rennes for Training and Development (Program TTi). Trwał 6 miesięcy i kładł nacisk na upcycling i recykling w działalności lokalnych przedsiębiorców. Zakwalifikowanej grupie 14 beneficjentów zaoferowano kompleksowe wsparcie polegające na doradztwie biznesowym, sesjach monitoringowych oraz grupowych warsztatach dotyczących tego, jak w efektywny i zgodny z zasadami ekonomii cyrkularnej sposób wytworzyć swoje produkty, pakować je i wprowadzić na rynek.

Projekt pn. „Mobilna poradnia ginekologiczno-położnicza w Północnej Jordanii i Dolinie Jordanu- kontynuacja projektu” zrealizowany na północy Jordanii, zapewniał opiekę ginekologiczną kobietom przed i po porodzie, badania krwi oraz dostęp do leków i suplementów. Grupą docelową były kobiety zamieszkujące najbardziej odległe tereny Jordanii, które mają największy problem w dostępie do lekarzy ze względu na brak środków i transportu.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}