W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja Programu im. Ignacego Łukasiewicza w roku akademickim 2020/2021

09.11.2020

Ponad 100 nowych studentów z krajów rozwijających się podejmie naukę na polskich uczelniach w ramach Programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza.

Logo Programu stypendialnego NAWA im. Łukasiewicza

W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Profesor Wojciech Maksymowicz oraz Kierujący Departamentem Współpracy Rozwojowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Marek Kuberski. Uczestników przywitała Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr Grażyna Żebrowska. Szósta inauguracja w historii programu po raz pierwszy została zorganizowana online.

 

Studenci wzięli udział w sesji Q&A z koordynatorem Programu. Mieli okazję wyjaśnić wszystkie wątpliwości i wysłuchać najważniejszych praktycznych informacji związanych z udziałem w Programie. Wzięli również udział w specjalnie dla nich wygłoszonym wykładzie inauguracyjnym pt. Psychological well-being of international students – wykład przygotowała i poprowadziła dr hab. Marta Porębiak z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

 

W tym roku nabór do Programu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Poziom konkurencji o miano stypendysty był blisko 5-krotnie wyższy niż rok temu. Spośród blisko 2,4 tys. złożonych wniosków z ponad 80 państw, wyłoniono najlepszych 136 studentów.

 

Celem Programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli tych państw. Stypendyści są rekrutowani w pierwszej kolejności z następujących państw: Angola, Etiopia, Filipiny, Indie, Indonezja, Kenia, Kolumbia, Liban, Meksyk, Mjanma, Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Tanzania, Uganda, Wietnam. Program umożliwia podjęcie studiów II stopnia na uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

 

Program jest realizowany przez NAWA na zlecenie MEN w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej NAWA .

 

{"register":{"columns":[]}}