W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne domy modułowe z Polski dla uchodźców. Polska pomoc dotrze na Cypr

07.06.2021

– Sytuacja migracyjna na Cyprze w ciągu ostatnich trzech lat znacząco się pogorszyła. Dziś odpowiadamy na apel tamtejszego rządu i wysyłamy domy modułowe - podkreślił sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w związku z realizowanym transportem Polskiej pomocy do Cypru. – Przekazanie domów modułowych to zarówno gest solidarności z naszym partnerem w Unii Europejskiej i społecznością uchodźczą na Cyprze, jak i wkład w budowanie skutecznej, humanitarnej i bezpiecznej europejskiej polityki migracyjnej – dodał wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

paczki zapakowane oklejone flagą Polski i Cypru oraz napisem w języku greckim Solidarni z Cyprem.

W ciągu ostatnich trzech lat do Cypru docierała coraz większa liczba uchodźców. Gros osób ubiegających się o azyl to uciekający przed konfliktem Syryjczycy, a także migranci z Indii, Bangladeszu, Kamerunu, Nigerii oraz innych kierunków. Liczba aplikacji rozpatrywanych w 2020 r. wzrosła do ok 14 tys. Odsetek uchodźców i osób ubiegających się o status uchodźcy stanowi 4% populacji tego niewielkiego państwa. Pozostałe państwa tzw. pierwszej linii, jak: Włochy, Hiszpania, Grecja i Malta odnotowują ten odsetek na poziomie 1%.

Polska i Cypr to państwa sobie przyjazne. To wypróbowani partnerzy nie tylko w wymiarze dwustronnym, ale także w ramach Unii Europejskiej, do której przystąpiliśmy w tym samym dniu. W trudnych chwilach przyjaciele muszą się wspierać – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ.

Dodatkowo jak zauważył wiceminister Szynkowski vel Sęk taka pomoc to także uczczenie przypadającej w tym roku 60 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Cyprem. Wyraził również nadzieję, iż dar z Polski przyczyni się do kolejnych 60 lat przyjaznej i owocnej współpracy.

Polska pomoc dla Cypru to odpowiedź na prośbę Ministra Spraw Wewnętrznych Cypru Nicosa Nourisa. Cypr potrzebuje wsparcia w zakresie rozbudowy tymczasowej infrastruktury mieszkaniowej dla nowoprzybyłych uchodźców. Dzięki dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz inicjatywie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) na Cypr trafi  80 domów modułowych.

Domy o wartości blisko 700 tys. zł,  docelowo trafią do nowobudowanego ośrodka dla uchodźców w miejscowości Limnes w dystrykcie Larnaka. Zapewnią one schronienie 240 osobom i zabezpieczą podstawowe potrzeby uchodźców związane z bezpieczeństwem, zachowaniem prywatności, a także higieny.

 

Polska od lat wspiera państwa i społeczności przyjmujące uchodźców. To ważny element polskiej pomocy humanitarnej oraz polityki migracyjnej. Produkowane w Polsce domy modułowe poprawiają warunki życia uchodźców i bezpieczeństwo, w tym także higieniczno-sanitarne. To ważny aspekt także w kontekście ochrony tych społeczności przed rozprzestrzenianiem się COVID-19  - podkreślił wiceminister Paweł jabłoński 

Domy modułowe - tzw. Refugee housing unit (RHU) - wykorzystywane są przez ONZ w obozach dla uchodźców na całym świecie. Są odporne na zmieniające się i trudne warunki atmosferyczne, a w przypadku pożaru - nie palą się. Uchodźcom dają namiastkę normalnego życia w trudnych warunkach przesiedleńczych. Producentem RHU jest przedsiębiorstwo społeczne Better Shelter, partner rozwojowy Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Fundacji IKEA. Komponenty do domów modułowych są produkowane w Polsce, Szwecji i Chinach, a ostateczna produkcja, montaż i wysyłka są realizowane w Gdańsku.

W ubiegłym roku Polska przekazała 200 domów modułowych dla osób przesiedlonych w Syrii, 300 dla uchodźców syryjskich w Jordanii oraz 156 dla uchodźców przebywających w Grecji.

Wsparcie na rzecz najsłabszych – kobiet, dzieci, osób z niepełnosprawnościami, cywilnych ofiar kryzysów militarnych, uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych oraz przyjmujących ich społeczności – jest osią Polskiej pomocy. Tylko w 2020 roku Polska przeznaczyła na pomoc humanitarną ponad 74 miliony zł. Większość tych środków wydatkowana była na region Bliskiego Wschodu w związku z bezprecedensowym kryzysem migracyjnym. Polska w szczególności kładzie nacisk na praktyczne środki ochrony ludności cywilnej. W kontekście polityki migracyjnej i polityki rozwojowej przede wszystkim chcemy przeciwdziałać pierwotnym przyczynom migracji, a także wspierać partnerów z Unii Europejskiej najbardziej dotkniętych falą migracji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego 

fot. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
wideo: Gabriel Piętka / MSZ 

Materiały

Uroczystość przekazania domów modułowych dla ośrodka recepcyjnego dla uchodźców w Limnes, 16.06.2021
Wysyłka domów modułowych do Syrii i Grecji

Wideo

Zdjęcia (3)