W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński o możliwości zaangażowania się polskich podmiotów w realizację projektu rozwojowego w Libii

16.09.2020

Współpraca rozwojowa to jedno z istotnych narzędzi budowania międzynarodowej pozycji i wizerunku naszego kraju, a także pole do rozwoju nie tylko dla tych, którym pomoc jest niesiona, ale i dla tych, którzy ją niosą – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński podczas spotkania z przedsiębiorcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

2020.09.16 Warszawa . Minister Pawel Jablonski . Spotkanie dotyczace COVID i Libia . Polska Pomoc .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Tematem spotkania była możliwość zaangażowania podmiotów z Polski w implementację projektu rozwojowego realizowanego w Libii z budżetu EU Emergency Trust Fund for Africa.

Projekt "Ochrona społeczności najbardziej narażonych na pandemię COVID-19 w Libii" (Protecting most vulnerable populations from the COVID-19 pandemic in Libya) zrodził się z inicjatywy Polski, która zaproponowała zmianę przeznaczenia części środków w wysokości ok. 20 MEUR, przekazanych przez państwa Grupy Wyszehradzkiej w 2017 roku w celu wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic Libii, na rzecz wsparcia dla libijskiej służby zdrowia, mierzącej się obecnie nie tylko z kryzysem związanym z przedłużającym się konfliktem, ale i skutkami pandemii. Program objąć ma działania polegające na m.in. usprawnieniu krajowych mechanizmów wykrywania i nadzoru w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wzmocnieniu środków zapobiegawczych i podniesieniu możliwości lokalnej służby zdrowia. Wsparcie to pomoże w szczególności społecznościom najbardziej narażonym na skutki konfliktu, w tym migracje i przymusowe przesiedlenia. Projekt realizowany będzie we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), które na drodze zgodnej z prawem zamówień publicznych wyłonią partnerów odpowiedzialnych za dostarczenie konkretnych usług i produktów.

Spotkanie służące przedstawieniu tematu zainteresowanym podmiotom objęło m.in. prezentację aktualnej sytuacji w Libii, omówienie szczegółów projektu i przybliżenie systemu zamówień Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wierzymy, że polskie firmy, organizacje pozarządowe i instytucje badawcze są w stanie zaproponować wysokiej jakości produkty i usługi, co oznacza również korzyść dla zamawiających organizacji, które mają szansę otrzymać dobre rozwiązania od nowych dostawców w konkurencyjnej cenie.

 – powiedział wiceminister.

Podkreślił ponadto, że MSZ od dłuższego czasu dąży do pogłębienia harmonijnego współdziałania partnerów sektora biznesowego i pomocy rozwojowej, w tym przez organizację w zamiarze cyklicznego wydarzenia Warsaw Humanitarian and Development Days, którego celem jest spotkanie środowisk, prezentacja czasem nieoczywistych zasad rynku zamówień i w efekcie zachęcenie polskich podmiotów do większego udziału w światowym rynku pomocowym.

Wielowymiarowe wsparcie projektu "Ochrona społeczności najbardziej narażonych na pandemię COVID-19 w Libii" (Protecting most vulnerable populations from the COVID-19 pandemic in Libya) jest kolejnym przykładem solidarnego zaangażowania Polski w działania wspólnoty międzynarodowej, której wysiłki w ostatnich miesiącach koncentrują się przede wszystkim wokół walki z pandemią koronawirusa. Na ten cel Polska przeznaczyła łącznie ok. 400 mln złotych, udzielając pomocy humanitarnej i  rozwojowej wielu krajom na całym świecie.

Wideo

Zdjęcia (3)