W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP buduje kompetencje inwestycyjne gruzińskich regionów

11.04.2023

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w latach 2021-2023 realizuje projekt pn. „Wzrost konkurencyjności gruzińskich regionów i rozwój przedsiębiorczości” współfinansowany ze środków Polskiej pomocy. Trzyletni projekt wpisuje się w intensywną współpracę polsko-gruzińską prowadzoną od kilkunastu lat przez Ministerstwo w odpowiedzi na aktualne potrzeby Gruzji. Przyczynia się do wdrożenia nowej polityki regionalnej ukierunkowanej na rozwiązanie problemów społeczno-gospodarczych i rozwój potencjału wybranych regionów.

Grupa osób na tle standu MFIPR

Celem projektu jest wsparcie gruzińskiej administracji publicznej w zakresie zwiększania konkurencyjności regionów. Beneficjentami na szczeblu centralnym są Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji oraz Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji, a na szczeblu regionalnym i lokalnym administracja urzędów gubernatorów i municypalitetów (odpowiedników polskich gmin) czterech gruzińskich regionów: Kachetia, Imeretia, Guria oraz Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia oraz municypalitetu Gori (region Wewnętrzna Kartlia) i Zugdidi (region Megrelia-Górna Swanetia). Projekt wspiera również sektor prywatny. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi szkolenia dla gruzińskich startupów  oraz instytucji partnerskiej – Gruzińskiej Agencji Innowacji i Technologii (GITA).

W ramach projektu przygotowano ofertę inwestycyjną czterech gruzińskich regionów i municypalitetów poprzez profesjonalizację stron internetowych urzędów pod kątem atrakcyjności dla inwestorów. Przygotowano regiony do certyfikacji, jako „przyjaznych inwestorom“. Przeprowadzono szkolenia w Polsce i w Gruzji na tematy związane z pozyskiwaniem i obsługą inwestorów. Wykorzystano przy tym innowacyjną grę o charakterze negocjacyjnym "Invest in Georgia", gdzie uczestnicy wcielali się w role inwestorów lub samorządowców i prowadzili symulację negocjacji. W części przeznaczonej dla biznesu projekt koncentrował się na wzmocnieniu startupów w procesie rozwoju i przygotowaniu ich do współpracy z zagranicznymi inwestorami. Przeprowadzono program rozwoju dla wybranych w konkursie 12 ambitnych startupów z Gruzji reprezentujących branżę IT/ICT.

Przedstawiciele administracji gruzińskiej zostali zaproszeni do udziału w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się 25-27 kwietnia 2022 roku w Katowicach. W Gruzji zorganizowano Polsko-Gruzińskie Forum Inwestycyjne "Invest in Georgia", które zgromadziło prawie 100 przedstawicieli administracji publicznej oraz przedsiębiorców obydwu krajów.

Dzięki działaniom projektowym wybrane podmioty gruzińskie zostały zgłoszone do programu certyfikacji „region przyjazny inwestorom” w 2023 r.: region Megrelia-Górna Swanetia, municypalitet Gori w regionie Wewnętrznej Kartli oraz municypalitet Chokhatauri w regionie Guria. Celem programu certyfikacji jest weryfikacja poziomu przygotowania gruzińskich jednostek regionalnych i lokalnych do pozyskiwania i obsługi inwestorów, w tym wdrożenia standardów obsługi inwestora przekazywanych podczas dotychczasowej współpracy polsko-gruzińskiej w ramach projektów polskiej pomocy rozwojowej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}