W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsekretarz Stanu Paweł Jabłoński uczestniczył w trzecim Globalnym Spotkaniu INSARAG

Podsekretarz Stanu w MSZ Paweł Jabłoński wziął udział w trzecim Globalnym Spotkaniu INSARAG – Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa. Spotkanie zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną 6 października br. skierowane jest do przedstawicieli grup INSARAG, współdziałających w międzynarodowym reagowaniu na katastrofy związane z zawaleniem obiektów budowlanych.

Podsekretarz Stanu Paweł Jabłoński uczestniczył w trzecim Globalnym Spotkaniu INSARAG

Wiceszef MSZ podczas uroczystego powitania uczestników podkreślił istotną rolę Polski w międzynarodowych działaniach ratowniczych, wskazał też na znaczenie naszego kraju w ramach grupy INSARAG, którego wyrazem jest fakt, że Polska organizuje jej globalne spotkanie jako pierwszy europejskie państwo w historii. Organizatorami poprzednich spotkań były Japonia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, odpowiednio
w 2010 i w 2015 r.

– Chciałbym podziękować Polskiej Staży Pożarnej nie tylko za organizację dzisiejszego spotkania, ale przede wszystkim za jej nieustające zaangażowanie w niesienie pomocy przez zespoły INSARAG oraz ich ciągłą gotowość do świadczenia najwyższej jakości pomocy potrzebującym na całym świecie. Trzydzieści lat funkcjonowania INSARAG posłużyło wypracowywaniu najwyższych standardów działania, a także stworzeniu wytycznych i doskonaleniu metodologii, które umożliwiają jej szybkie i skuteczne funkcjonowanie – powiedział wiceminister Jabłoński.  

W swojej wypowiedzi wyraził przekonanie, że to spotkanie będzie kolejną okazją do przyspieszenia osiągnięcia wielu nowych i kreatywnych rozwiązań w ratownictwie.

Prelegentami wideokonferencji, którą poprowadzi bryg. Michał Langner – Zastępca Dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP, byli przedstawiciele szczebla politycznego i operacyjnego z państw członkowskich INSARAG reprezentujących wszystkie 3 grupy regionalne INSARAG: Afrykę, Europę i Bliski Wschód; Azję i Pacyfik oraz Ameryki. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele agend ONZ oraz organizacji międzynarodowych współpracujących z INSARAG w budowaniu potencjału ratowniczego i koordynacji działań na miejscu katastrof. Hasło przewodnie wydarzenia to “Wzmacnianie jakości, przewidywalności, szybkości i elastyczności we wspieraniu zasobów krajowych i lokalnych”. Wydarzenie wypełnione było podsumowaniem dokonań 30 lat INSARAG, a zwieńczone zostało podpisaniem Deklaracji Warszawskiej, która wraz z Planem Strategicznym INSARAG 2021 – 2026 wyznaczy cele rozwojowe INSARAG na najbliższe lata.

Państwowa Straż Pożarna od lat jest ważnym partnerem polskich działań rozwojowych i humanitarnych. Dzięki zaangażowaniu naszych służb możliwe są działania poszukiwawczo-ratownicze realizowane podczas imsji międzynarodowych oraz wsparcie krajów rozwijających się
w zakresie szkolenia i doskonalenia lokalnych służb straży pożarnej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. bryg. Karol Kierzkowski, Wydział Prasowy KG PSP

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}