W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawowa opieka zdrowotna dla przesiedlonych Irakijczyków i społeczności lokalnych w Irackim Kurdystanie

07.12.2020

Zapewnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej przesiedlonym Irakijczykom oraz społecznościom ich przyjmującym to główny cel dwuletniego projektu Klubu Inteligencji Katolickiej prowadzonego we współpracy z organizacją partnerską STEP–IN.

uczestnicy szkoleń na rzecz pracy w przychodnii lekarska dla wewnętrznie przesiedlonych Irakijczyków i społeczności przyjmującej w obozie w Irackim Kurdystanie

Działania były realizowane w wiosce Sharya, do której docierał mobilny zespół medyczny KIK, oraz w obozie w Dawoodia, w którym partner lokalny jest organizacją odpowiedzialną za dostarczanie opieki medycznej

 

Pomimo trudności związanych z wybuchem pandemii COVID-19 udało się przeprowadzić blisko 5 tys. konsultacji lekarskich w klinice w obozie Dawoodia oraz blisko 2,5 tys.  konsultacji w klinice mobilnej. Lekarze przygotowali i przeszkolili lokalnych pracowników służby zdrowia, którzy  przeprowadzili kampanie edukacyjne i odbyli prawie 2 tys. wizyt w gospodarstwach domowych. Kampanie dotyczyły  szkodliwości palenia papierosów, fenyloketonurii (choroby  związanej z  zaburzeniami metabolizmu aminokwasów) i chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie i cukrzyca, chorób układu oddechowego oraz prewencji i leczenia świerzbu.

Dodatkowo miały miejsce szkolenia z zakresu wiedzy o koronawirusie, metodach prewencji, grupach szczególnego ryzyka oraz prawidłowym używaniu maseczek ochronnych. Kampania poświęcona tematowi koronawirusa została połączona z dystrybucją maseczek ochronnych. Co może wydawać się interesujące maseczki zostały uszyte przez kobiety (z mniejszości Jezydów) mieszkające w obozie Dawoodia oraz w wiosce. Pandemia i wynikające z niej ograniczenia, a zatem również gwałtowne zmniejszenie się możliwości zarobkowania, dały się odczuć w już zubożałej społeczności osób wewnętrznie przesiedlonych. Zatrudnienie kobiet pozwoliło na wspomożenie domowego budżetu, ale też dało poczucie sprawczości w przytłaczającej sytuacji pandemii. Wszystkie szwaczki zostały przeszkolone przez profesjonalne krawcowe i ostatecznie uszyły 20 000 maseczek ochronnych w czterech różnych rozmiarach: dla małych dzieci, starszych dzieci i nastolatków, dorosłych kobiet i dorosłych mężczyzn.

 

 

Opr. na podstawie sprawozdania KIK

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}