W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy wśród zwycięzców hackathonu EU: Africa The Post Crisis Journey

02.02.2021

Hackathon EU: Africa The Post Crisis Journey odbył się online w dniach 10-13 grudnia 2020 r. Inicjatorem przedsięwzięcia była Estonia, do której dołączyły Polska, Finlandia, Luksemburg, Irlandia oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Polska dokonała wpłaty 20 tys. euro na poczet puli nagród wynoszącej 100 tys. euro. 

model Majiot, która była propozycją prezentacji polskiej grupy Zajka fot. Zajka

Zgłaszające się zespoły (głównie start-upy technologiczne) głównie z państw europejskich i afrykańskich, miały za zadanie opracować propozycje rozwiązań społeczno-ekonomicznych problemów Afryki po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19.  Edukacja, bezpieczeństwo żywnościowe, wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, bezpieczeństwo pracy, zdrowie i dobra kondycja, usługi finansowe, big data, bezpieczeństwo cyfrowe, smart cities, e-governance czy gospodarka cyfrowa to obszary tematyczne, dla których 315 zespołów hackathonu szukało nowych rozwiązań do zastosowania w warunkach popandemicznych.

Podczas 72-godzinnego wydarzenia zarówno uczestnicy, jak i śledzący wydarzenie online, mieli także okazję uczestniczyć w prelekcjach towarzyszących. Specjaliści i mentorzy wiedzą i doświadczeniem wspierali wypracowywane w grupach rozwiązania dla konkretnych obszarów.

Jury w składzie: Antony Rytel (GovTech Polska), Maria Luisa Ferreira (Europejski Bank Inwestycyjny), Lembit Loo (Europa-Afryka D4D Hub i MSZ  Estonia), Peter Vesterbacka (założyciel Angry Birds), Paul Weber (reprezentant rząd Luksemburga) i Mari Hanikat (agencja Garage48), wybrało zwycięzców spośród 20 najlepszych projektów służących rozwiązaniu problemów społecznych, zdrowotnych i edukacyjnych, a także zwiększaniu dostępu do usług finansowych i wsparciu dla rolników i małych firm. Członkowie jury musieli wziąć pod uwagę siłę zespołu, ocenić możliwość tworzenia prototypu rozwiązania zaproponowanego podczas hackathonu czy wpływ pomysłu i zastosowanie modelu biznesowego do realiów.

Spośród blisko 2300 uczestników z kilkudziesięciu krajów, do aktywnego udziału w hackathonie zgłosiło się 20 Polaków, a jedna polska drużyna, Zajka, została zwycięzcą w kategorii „bezpieczeństwo żywności” (w klasyfikacji łącznej zajęła szóste miejsce).

członkowie grupy Zajka, którzy zajęli 6.miejsce w hackathonie fot. Zajka

O udziale w hackathonie opowiada pani Katarzyna Gryzło, członkini zespołu Zajka

Jak się dowiedzieliście o hackatonie i czy od razu mieliście pomysł na Waszą aplikację?

O Hackatonie EU: Africa The Post Crisis Journey dowiedział się nasz inżynier  Artur Żolich i od razu zmobilizował nas do zaaplikowania. Od pewnego czasu szukaliśmy okazji, by móc sprawdzić siebie i nasze rozwiązanie w hackathonie, który ma rzeczywisty wpływ na losy świata. Ten hackathon wydawał się być idealną szansą i nie myliliśmy się.

Nasz pomysł rozwijaliśmy w ramach Szkoły Pionierów Polskiego Funduszu Rozwoju - tam spotkała się cała nasza piątka: wspomniany Artur Żolich - inżynier i nasz największy majsterkowicz, Zuzanna Ruszkowska - studentka biotechnologii i pasjonatka rozwiązań ekologicznych, Jan Kot - deweloper z ogromnym doświadczeniem w budowaniu aplikacji i kombinator Machine Learning, Adam Chudaś - nasz matematyczny geniusz, deweloper i „ogarniacz” AI, oraz ja, Kasia Gryzło, która spaja nasze działania od strony biznesowej, strategicznej i marketingowej.

Skąd pomysł Waszej aplikacji/ urządzenia?

W czasie Szkoły Pionierów wymyśliliśmy eCiupagę, czyli czujnik wilgotności gleby w kształcie ciupagi. Rolnik wbija ją do ziemi i smsem dostaje informację, czy powinien podlać pole czy nie. Informacja jest również skorelowana z prognozą pogody, np. gdy gleba jest sucha, ale następnego dnia ma padać, to rolnikowi odradzamy podlewanie.

Takim prostym i przyjaznym dla użytkownika narzędziem chcemy zoptymalizować zużycie wody w Polsce i na świecie.

model eCiupagi

Model eCiupagi stworzony na potrzeby hackatonu EU:Africa The Post Crisis Journey, nie wymaga nawet dostępu do Internetu, by dać afrykańskiemu rolnikowi możliwość sprawdzenia wilgotności gleby. Nazwaliśmy go Majiot, maji oznacza wodę w języku suahili. Ponieważ naszą misją jest danie rolnikom odpowiednich narzędzi do walki z suszą.

 

Czy planujecie wejść na rynek afrykański z zamiarem wdrożenia Majiot?

Dostaliśmy bardzo pozytywny feedback od jury, które zauważyło uniwersalność naszego rozwiązania i możliwość wdrożenia go: od Warszawy po Kapsztad. Dlatego bardzo wierzymy w to, że uda nam się wejść na rynek afrykański.

Ponadto, w ramach zwycięstwa w kategorii Food Security w hackathonie, mamy możliwość wzięcia udziału w 6-tygodniowym programie inkubacyjnym, który przyspieszy wprowadzenie naszego prototypu na rynek europejski i afrykański.

Wiemy, że mamy odpowiednie kompetencje i energię, by to zrealizować ten plan. A dzięki programowi inkubacyjnemu liczymy, że damy radę zrobić to szybciej.

Co Państwu dał udział w hackathonie?

Wiedzieliśmy, że potrafimy działać efektywnie i szybko, ale hackaton pokazał nam, że możemy działać jeszcze szybciej!

Przed wydarzeniem zamówiliśmy wymagane części do zbudowania eCiupagi, potem mieliśmy zaledwie 72h na dopasowanie elementów, złożenie eCiupagi, połączenie sprzętu z oprogramowaniem, nagraniem video pokazującym działanie naszego pomysłu, przygotowanie prezentacji z opisem problemu, rynku i modelu biznesowego.

Na pracach przy konstrukcji Majiot spędziliśmy dwie noce, ale absolutnie było warto. Satysfakcja z nagrody to jedno, ale świadomość, że jesteśmy zgranym zespołem, który wspiera się na każdym etapie pracy jest bezcenna.

A co możecie przekazać osobom, które mają jakiś pomysł, ale nie wierzą we własne siły i możliwości?

Warto startować, próbować, zaliczać porażki i później się podnosić. Te doświadczenia buduje wspaniały zespół. A zespół to najcenniejszy element każdego projektu.

 

Zajce gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za wdrożenie zaproponowanego rozwiązania, tak aby by udało się oszczędzać każdą kroplę tak cennego zasobu jakim jest woda

 

Zespoły mogły wygrać w generalnej kwalifikacji miejsca 1-10 oraz daną kategorię, do której zgłosiły się ze swoim pomysłem.

Lista nagrodzonych podczas hackathonu:

Zwycięzca hackathonu (jednoczenie wygrana w kategorii Wrażliwe populacje): PadShare - Uganda

  • platforma opracowana w celu zapewnienia lepszego dostępu do produktów do higieny menstruacyjnej kobietom w trudnej sytuacji

II miejsce (jednoczenie wygrana w kategorii Zdrowie i dobra kondycja) – Keza 3D Game - Rwanda

  • aplikacja poprawiająca edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego,

III miejsce (jednoczenie wygrana w kategorii smart cities) – Rigolo - Ghana, Angola, Tunezja, Tanzania

  • opracowano platformę zachęcającą użytkowników do recyklingu, a także ułatwiającą tworzenie centr zbiórki surowców wtórnych

IV miejsce (jednoczenie wygrana w kategorii e-governance) – TalkAmNaija - Nigeria

  • przedsiębiorstwo społeczne na rzecz rozwoju demokracji i lepszego zarządzania w Nigerii

V miejsce– SafariWallet - Tanzania

  • platforma turystyczna dla małych lokalnych firm

VI miejsce (jednoczenie wygrana w kategorii bezpieczeństwo żywności)- Zajka - Polska

  • rozwiązanie sprzętowe i aplikacja pomagające drobnym rolnikom w lepszym gospodarowaniu wodą,

VII miejsce – Ndovu - Kenia

  • platforma mikroinwestycji zapewniająca łatwy dostęp do rynków finansowych

VIII miejsce – RABAR - Nigeria

  • platforma łącząca rolników z całej Afryki i pomagająca drobnym rolnikom w łatwiejszej sprzedaży ich produktów

IX miejsce – Ubo – Tunezja

  • platforma i rozwiązanie sprzętowe wspomagające naukę dzieci z autyzmem

X miejsce (jednoczenie wygrana w kategorii bezpieczna praca) - The Umbrella Tree -Estonia, Rwanda, Nigeria

  • platforma wspierająca afrykańskie kobiety w nauce nowych technologii

 

Dodatkowo zwycięzcami poszczególnych, niewymienionych wyżej kategorii zostały projekty:

bezpieczeństwo cyfrowe – Grey Armour Web Application Security – Uganda

  • platforma do monitorowania aplikacji internetowych w czasie rzeczywistym i reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa dla małych firm w Afryce

usługi finansowe, big data - Kotani Pay – Kenia

  • usługa oprogramowania pośredniego, która umożliwia użytkownikom dostęp do technologii łańcucha bloków i kryptowalut

gospodarka cyfrowa - GotCash  - Zimbabwe

  • system zapewniający przejrzystość i uczciwość w procesie transakcji sprzedaży kóz, aplikacja także z elementem edukacyjnym dla hodowców, jak zwierzętom zapewnić dobrobyt tych zwierząt,

edukacja – OHMNI - Kamerun

  • platforma do nauczania na odległość, także do umożliwienia nauki wtedy, gdy uczniowie nie mają dostępu do Internetu lub elektryczności

hackathon

Najbardziej obiecujące zespoły zostaną objęte programem mentoringu, aby spróbować wprowadzić pomysły w życie.

Materiały

Komunikat po zakończeniu hackathon: The EU : Africa The Post Crisis Journey Hackathon & Conference #StrongerTogether
Relacja z wydarzenia - Facebook
{"register":{"columns":[]}}