W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polish Challenge Fund

Na podstawie umowy podpisanej 5 grudnia 2019 roku przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z UNDP Istanbul Regional Hub (UNDP IRH) w 2020 r. działa projekt pod nazwą Polish Challenge Fund (PCF). Właśnie zakończył się nabór wniosków do jego drugiej edycji.

Logo UNDP, polskiego MSZ i Polskiej pomocy na białym tle

Jego zadaniem jest zaangażowanie polskich firm w działania rozwojowe w dwóch priorytetowych krajach Polskiej pomocy – Ukrainie i Białorusi. 

Założeniem PCF jest umożliwienie transferu polskiego know-how, technologii i innowacyjnych rozwiązań w obszarze zielonych technologii i ICT do krajów partnerskich Polskiej pomocy. Transfer ten ma przyczynić się do rozwiązywania złożonych wyzwań rozwojowych w tych krajach, z uwzględnieniem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals - SDGs). Zaś podstawowym celem drugiej edycji było wsparcie tych krajów w walce z COVID-19.

Środki finansowe w ramach PCF są przeznaczone wyłącznie dla polskich podmiotów (firm i instytucji naukowo-badawczych) w ramach konkursu dotacyjnego organizowanego przez UNDP IRH. Maksymalna kwota, którą polski oferent będzie mógł uzyskać na projekt, tj. na przeprowadzenie studium wykonalności lub pilotażowe wdrożenie produktu lub usługi, wyniesie 40 000 USD. Od podmiotów, które wygrają konkurs, wymagany będzie wkład finansowy lub rzeczowy w wysokości 20% wartości projektu.

Instrumenty angażowania przedsiębiorców w politykę rozwojową stają się obecnie standardem na arenie międzynarodowej, do czego zachęcają międzynarodowe organizacje jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Rekomendacje w tym zakresie dla Polski przekazał  Komitet Pomocy Rozwojowej OECD w ramach cyklicznego przeglądu pomocy rozwojowej, tzw. Peer Review, przeprowadzonego w 2017 roku.

{"register":{"columns":[]}}