W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy specjaliści ds. farmacji wsparli swoją wiedzą i doświadczeniem gruzińskich kolegów

13.03.2023

W związku z intencją przystąpienia Gruzji do Unii Europejskiej, stoi przed nią wyzwanie związane z dostosowaniem prawa do standardów unijnych. Polska, która ma ten proces już za sobą, stała się w tej dziedzinie dobrym partnerem i wyrozumiałym nauczycielem.

Zdjęcie grupowe na tle flag Gruzji i Unii Europejskiej

Tym razem polscy eksperci z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych dzielili się swoją wiedzą dotyczącą prawa farmaceutycznego, administracji i monitorowania jakości produktów leczniczych dostępnych na rynku narodowym z pracownikami Gruzińskiej Agencji ds. Regulacji Działalności Medycznej i Farmaceutycznej LEPL. W trakcie projektu realizowanego w latach 2021-2022 dokonano analizy rozbieżności prawa gruzińskiego i europejskiego oraz przygotowano rekomendacje zmian, jakie powinny być wprowadzone w prawie farmaceutycznym Gruzji, w celu dostosowania go do wymogów obowiązujących na rynku europejskim. Głównymi obszarami analiz były przygotowywanie i wydawanie zezwoleń na obrót leków, monitorowanie jakości produktów leczniczych dostępnych na rynku gruzińskim,  procedury Rapid Alert (RA) oraz walka z fałszowaniem produktów leczniczych.

Polscy eksperci przygotowywali gruzińskich inspektorów farmaceutycznych od strony praktycznej do przeprowadzania inspekcji warunków wytwarzania produktów leczniczych. Omówiono szczegółowo zagadnienia związane z regulacjami prawnymi dotyczącymi prawa narkotykowego. Specjaliści z Gruzji wzięli udział w wizycie studyjnej w Polsce, podczas której mieli okazję uczestniczyć w pokazowych inspekcjach aptek i hurtowni oraz odwiedzili fabrykę polskiego wytwórcy leków, w trakcie której zapoznali się z prawidłowym przygotowaniem i przeprowadzeniem inspekcji.

Powyższe działania w profesjonalny sposób przygotowały gruzińskich specjalistów do sprawowania nadzoru nad rynkiem produktów leczniczych w Gruzji zgodnym ze standardami europejskimi. Zdobyta wiedza pomoże im w budowie silnej, merytorycznej i kompetentnej Agencji, która zapewni gruzińskim pacjentom dostęp do bezpiecznych leków wysokiej jakości.

Dwuletni projekt pn. „Budowanie potencjału Gruzińskiej Agencji ds. Regulacji Działalności Medycznej i Farmaceutycznej LEPL w zakresie nadzoru nad produktami leczniczymi” realizowany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał dofinansowanie w wysokości 261 862 zł w 2021 i 483 031 zł w 2022 r. 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}