W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska nie zapomina o mieszkańcach Libanu oraz uchodźcach syryjskich, którzy znaleźli schronienie u swoich sąsiadów

18.01.2021

Rok 2020 przyniósł mieszkańcom Libanu jeszcze więcej wyzwań i problemów niż ludziom w innych miejsca świata. Pandemia COVID-19 i jej skutki pogłębiły kryzys gospodarczy, w którym Liban pogrąża się od 2019 roku.

lekarz mierzy temperaturę kobiecie z dzieckiem na ręku

Gwałtowny wzrost cen, w tym cen żywności, upadek libańskiej waluty, coraz wyższe bezrobocie, brak perspektyw na przyszłość - to codzienne problemy większości Libańczyków i uchodźców zamieszkujących w tym kraju. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dzięki finansowaniu z programu Polskiej pomocy zrealizowało w 2020 roku projekty pomocy humanitarnej, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących mieszkańców Libanu. W ubiegłym roku pomoc na rzecz uchodźców syryjskich oraz najuboższej ludności libańskiej skupiała się na przygotowaniu do warunków zimowych i opiece zdrowotnej dla uchodźców w północnym Libanie, a także zabezpieczeniu dachu nad głową i poprawie dostępu do edukacji.

 

Zima w Libanie oznacza przede wszystkim intensywne opady deszczu. To nie przypadek, że w libańskiej odmianie języka arabskiego używa się tego samego słowa na określenie „deszcz” i „zima”. Trwające czasem kilka dni ulewy powodują lokalne podtopienia, grożą zalewaniem nie tylko ulic, ale też położonych przy nich domów, zamieszkanych przez ubogą ludność garaży, pól uprawnych i zbudowanych na gruntach rolnych obozowisk namiotowych. Ryzyko tych podtopień można zmniejszyć, o ile przed zimą udrożnione zostaną rowy i kanały odwadniające.

 

Działania infrastrukturalne

W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez samorządy, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) we współpracy z gminami z północnej części Libanu zorganizowało program robót publicznych do których zatrudnieni zostali Libańczycy i Syryjczycy. Dzięki finansowaniu z programu Polskiej pomocy, 172 osoby z pięciu gmin oczyściły i udrożniły ponad 107 kilometrów kanałów odwadniających. Dla pracowników było to nie tylko działanie na rzecz społeczności, ale także źródło zarobku, o który w dotkniętym kryzysem Libanie coraz trudniej.

 

Dostęp do pomocy medycznej

Rok 2020 pokazał nam, mieszkańcom Europy, jakim wyzwaniem jest życie bez łatwego dostępu do lekarza. Ale dla wielu syryjskich uchodźców, mieszkających w obozowiskach namiotowych oddalonych od głównych wiosek, dostęp do opieki zdrowotnej nigdy nie był łatwy. Dzięki Polskiej pomocy w prowincji Akkar w północnym Libanie od lat działa mobilny gabinet lekarski, który w 2020 roku udzielił ponad 3100 konsultacji medycznych. Zarówno gabinet mobilny, jak i stacjonarna przychodnia w Bire - w której odbyło się ponad 7400 wizyt - dostosowana do warunków pandemii COVID-19, stosując środki ochrony osobistej i promując bezpieczne praktyki higieniczne.

 

Bezpieczeństwo

Życie w Libanie nigdy nie było tanie, a w ostatnim roku wskutek kryzysu gospodarczego podrożało jeszcze bardziej. Przy wysokim bezrobociu i wyczerpaniu oszczędności, dziesiątki tysięcy rodzin stawały przed dramatycznymi wyborami, na co przeznaczyć nieliczne fundusze, albo w jaki sposób przeżyć bez żadnego dochodu. Dla każdej rodziny jedną z najważniejszych potrzeb jest bezpieczne schronienie. Podobne dylematy są wśród uchodźców z Syrii - zdecydowana większość uchodźców przebywających w Libanie wynajmuje mieszkania, garaże lub inne zaadaptowane przestrzenie.

Dodatkowo, aby pomóc w przygotowaniu do zimy, 100 rodzin, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji i pozbawionych możliwości zarobkowych (zwłaszcza osób starszych i z problemami zdrowotnymi) otrzymało jednorazową zapomogę finansową. Środki te pozwoliły na opłacenie kosztów oleju opałowego do ogrzewania domu przez cały sezon zimowy.

W 2020 roku drastycznie wzrosła liczba eksmisji wynikających z pogarszającej się sytuacji finansowej. Aby zmniejszyć ryzyko pozbawiania ich dachu nad głową i zapewnienia względnej stabilizacji, PCPM przy finansowaniu z Polskiej pomocy wsparło zapomogami na wynajem mieszkań ponad 450 rodzin z prowincji Akkar i z aglomeracji Bejrutu. Pracownicy PCPM odwiedzali rodziny objęte programem, a w okresie pandemii i ograniczenia pracy w terenie – utrzymywali z beneficjentami kontakt telefoniczny. Regularne opłaty za wynajem stanowiły także dodatkowy stały dochód dla właścicieli mieszkań, którzy również zmagają się ze skutkami kryzysu gospodarczego.

 

Edukacja

Inną kluczową potrzebą wśród młodzieży syryjskiej jest dostęp do edukacji. PCPM od lat współpracuje z lokalną organizacją z miejscowości Bire, gdzie dzięki środkom Polskiej pomocy działa Centrum Edukacyjne. Dzieci mogą tam powtarzać materiał ze szkół publicznych, szczególnie ten, który sprawia trudności i pod okiem nauczycieli uzupełnić wiedzę. W 2020 roku przez kilka miesięcy Centrum Edukacyjne wstrzymało zajęcia w związku z pandemią, a nauka zdalna okazała się praktycznie niemożliwa z powodu braku dostępu do Internetu i urządzeń elektronicznych wśród rodzin uchodźców. Mimo to, ponad 400 dzieci wzięło udział w zajęciach wyrównawczych, a 268 młodych osób ukończyło kursy umiejętności zawodowych, takich jak podstawy elektryki, pielęgniarstwa, fryzjerstwa czy szycia.

PCPM zorganizowało też specjalistyczne szkolenia dla przedstawicieli samorządów w prowincji Akkar, aby mogli skuteczniej zarządzać inwestycjami i budżetami w swoich gminach. To szczególnie ważne w obecnym kryzysie, który przejawia się także w bardzo poważnym niedofinansowaniu samorządów.

 

Opr. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}