W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc daje możliwości rozwoju uczennicom szkół zawodowych w Dakarze i Joalu

14.10.2020

W Dakarze i Joalou siostry franciszkanki misjonarki Maryi prowadzą szkoły zawodowe dla dziewcząt. Cykl szkoleń zawodowych jest skierowany do kobiet w wieku 17 -26 lat. Młode dziewczęta uczone są posługiwania się maszyną do szycia. Ćwiczą swoje umiejętności krawieckie.

uczennica w trakcie zajęć z krawiectwa

Od 2019 r. trwają prace na rzecz poprawy warunków ich kształcenia. Są to działania realizowane przez Fundację Dobra Fabryka w ramach programu realizowanego ze środków Polskiej pomocy.

Dotychczas przeprowadzono remonty budynków, a pracownia krawiecka została wybudowana od podstaw w formie drewnianej konstrukcji z balika i następnie wyposażona w maszyny do szycia. Przyjemnie się uczy i pracuje w odświeżonych i odpowiednio wyposażonych pracowniach.

Do szkół trafiły też nowe meble: krzesła, szafy i odpowiednie stoły. Zostały one wyposażone w komputery z  oprogramowaniem i akcesoriami. Siostry zadbały też o zakup książek  do nauki języka francuskiego. 

W Dakarze, pod koniec czerwca 2020 r. ruszyła budowa sklepu przy żeńskiej szkole  zawodowej Foyer s. Maria Goretti. Ukończone już zostały prace konstrukcyjne budynku. Trwają działania wykończeniowe. Wkrótce sklep będzie przygotowany do pracy młodych kobiet i sprzedaży efektów ich umiejętności krawieckich.

Z kolei w szkole w Joalu trwają przygotowania do budowy dwóch otwartych pomieszczeń, gdzie planuje się z utworzyć dodatkowe sale lekcyjne.

Każde zaoszczędzone środki przeznaczane są na dodatkowe prace modernizacyjne niezbędne do poprawy warunków w szkołach.

W szkoleniach zawodowych biorą udział mieszkanki wsi i ubogich dzielnic Dakaru i Joalu, córki imigrantów zarobkowych z Gwinei Bissau. Specjalistyczne szkolenia i unowocześnienie wyposażenia ośrodków kształcenia zwiększają możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego kobiet, lokalnej społeczności czy imigrantów zarobkowych  oraz są szansą na rozwój gospodarczy regionu.

Poprawa jakości edukacji i stworzenie warunków dla aktywizacji zawodowej kobiet to jedne z głównych kierunków zainteresowania pomocy rozwojowej dla Senegalu.

 

 

Zachęcamy do posłuchania reportażu Michała Żakowskiego o Pomocy młodym Senegalkom

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}