W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc wspiera przetwórców orzechów nerkowca w Tanzanii

05.01.2021

Przez 2 lata Fundacja „Kultury Świata” realizowała projekt, który miał wesprzeć lokalnych przetwórców orzechów nerkowca w dystrykcie Mkuranga w Tanzanii „Rozwój sektora przetwórstwa orzechów nerkowca w dystrykcie Mkuranga - kontynuacja".

suszenie orzechów - proces przetwórstwa nerkowców w sezonie 2020 Kisiju

Celem projektu było podniesienie wydajności i konkurencyjności lokalnych grup producenckich w sektorze przetwórstwa orzechów nerkowca oraz zwiększenie zatrudnienia w tej branży, w dystrykcie położonym ok. 60 km na południe od Dar es Salaam.

Partnerem przy projekcie  było lokalne stowarzyszenie Mkuranga Cashew Council Project, skupiające około 20 kooperatyw rolniczych działających w dystrykcie Mkuranga. Stowarzyszenie zostało ono założone w 2018 roku w wyniku realizacji pierwszego z projektów dotyczących przetwórstwa orzechów nerkowca współfinansowanego ze środków polskiej współpracy rozwojowej. Stowarzyszenie stale się poszerza o nowe kooperatywy, zwiększając tym samym liczbę odbiorców działań.

Na rzecz grup producenckich udało się zakupić kotły parowe, suszarkę elektryczną i nieduży samochód dostawczy.

Fundacja przeprowadziła działania informacyjne, których celem było zwiększenie wiedzy i  podniesienie  umiejętności rolników i rolniczek w zakresie zarówno przetwórstwa, jak i finansów oraz marketingu.

Istotnym rezultatem projektu było także wykreowanie marki orzechów nerkowca – Wahapahapa  jako zdrowej żywności, produkowanej lokalnie i w sposób etyczny. Proces pozyskiwania orzechów nie jest łatwy - nierozłupane orzechy gotuje się pod ciśnieniem w kotłach parowych, a następnie obiera z zewnętrznej, a potem wewnętrznej łupiny. Proces ten wymaga używania rękawic ochronnych, gdyż pomiędzy łupinami znajduje się trujący sok, który szkodzi skórze. Dlatego ważne jest aby osoby zatrudnione przy tych czynnościach były odpowiednio przeszkolone oraz posiadały sprzęt ochronny.

Realizacja projektu zbiegła się w czasie z pandemią COVID-19, dlatego przygotowano broszurę na temat zachowania zasad bezpieczeństwa w procesie przetwórstwa żywności w okresie epidemii. Zostały także zakupione środki higieniczne takie jak jednorazowe rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji oraz mydła dla rolniczek i rolników korzystających z hal przetwórni i zakupionego sprzętu w celu wzmocnienia bezpieczeństwa osób zaangażowanych w projekt.

W ramach działań projektowych zbudowano dwa place zabaw dla dzieci w pobliżu dwóch hal przetwórstwa w wioskach Kisiju i Mwanambaya. Dzięki temu kobiety podejmujące pracę w przetwórniach mogą pozostawić swoje pociechy  w bezpiecznym miejscu pod opieką jednej z kobiet.

W zakresie promocji projektu, wydany został  kalendarz na 2020 rok ze zdjęciami ilustrującymi proces uprawy i przetwórstwa orzechów nerkowca, a także rozesłano paczki orzeszków do firm zajmujących się sprzedażą bakalii, jak i różnych produktów żywnościowych z nerkowców takich jak sery, masła orzechowe czy batony.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}