W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc dla Łotwy w walce z pandemią Covid-19

10.11.2021

9 listopada br. wyruszył na Łotwę transport z pomocą rzeczową w walce z COVID-19. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na Łotwie i dużym wzrostem zachorowań na COVID-19, rząd RP przekazał naszemu bliskiemu sąsiadowi pomoc rzeczową w postaci niezbędnego sprzętu medycznego: 30 kardiomonitorów, 3 aparaty RTG, 50 sztuk ssaków medycznych, 10 respiratorów oraz 50 pomp strzykawkowych. Transport wyruszył 9 listopada.

Dwóch mężczyzn wiezie na wózkach widłowych palety, na których ustawione są zapakowane w folię duże pudełka. Na na paczkach naklejone są flagi Łotwy, Polski i Unii Europejskiej

Obecna fala zachorowań i zgonów z powodu zakażania koronowirusem na Łotwie jest największa od początku pandemii. Średnia liczba zakażeń  dziennie oscyluje na poziomie 2 tysięcy przypadków, co wskazuje na bardzo wysoki poziom, zważywszy na liczbę ludności tego kraju (około 1,9 mln). W związku ze wzrostem zakażeń, w szpitalach przebywa wielu pacjentów potrzebujących pomocy medycznej, co powoduje dużą presję na służbę zdrowia – dlatego też Łotwa zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Mając na uwadze łączące nasze kraje strategiczne partnerstwo oraz bliską sąsiedzką współpracę, Polska pozytywnie odpowiedziała na tę prośbę.  

Transport humanitarny na Łotwę to nie pierwsza pomoc dla krajów europejskich dotkniętych skutkami pandemii. W ostatnich tygodniach przekazaliśmy podobną pomoc rzeczową Rumunii. W poprzednich tygodniach i miesiącach Polska wysyłała sprzęt medyczny, leki oraz środki ochrony osobistej wielu państwom na całym świecie, m.in. do mieszkańców Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, Indii, Iraku i Irackiego Kurdystanu, a także do państw Bałkanów Zachodnich.

Polska przekazała również pomoc w postaci szczepionek przeciwko COVID-19, między innymi na rzecz Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii i Kirgistanu.

Solidarność z innymi krajami w walce z pandemią i skuteczne działania pomocowe są możliwe dzięki zaangażowaniu m.in. Kancelarii Premiera, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Straży Pożarnej, Polskich Linii Lotniczych „Lot”, Poczty Polskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych na całym świecie – a także wielu innych instytucji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}