W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc humanitarna

Podstawowym celem pomocy humanitarnej jest ratowanie życia oraz zapewnienie poszanowania godności ludzkiej osobom zagrożonym lub dotkniętym skutkami katastrof zarówno naturalnych, jak i tych wywołanych działalnością człowieka.

Chłopiec niosący nieprzemakalną płachtę do namiotu

Pomoc humanitarna obejmuje także działania zmierzające do zapobiegania i ograniczania skutków kryzysów.

Polska pomoc humanitarna kierowana jest głównie w formie wpłat na rzecz instytucji międzynarodowych oraz w formie dofinansowania działań polskich pozarządowych organizacji humanitarnych. Organizacje i agencje humanitarne posiadają stałą, rozbudowaną sieć dystrybucji pomocy. W akcje udzielania pomocy humanitarnej aktywnie włączają się również polskie placówki, głównie ambasady RP. Odpowiadając na potrzeby humanitarne konieczne jest wskazanie grup najbardziej wrażliwych spośród ogółu poszkodowanej populacji - uwzględnianie szczególnych potrzeb kobiet, dzieci, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Zdjęcia (4)