W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opieka zdrowotna w obozach Baharka, Harsham i Qushtapa w guberni Erbil

16.11.2020

Celem projektu „Pomoc medyczna i dentystyczna dla uchodźców, osób przesiedlonych i społeczności lokalnej w guberni Erbil” jest poprawa stanu zdrowia i higieny uchodźców syryjskich, przesiedlonych wewnętrznie obywateli Iraku i ludności lokalnej w guberni Erbil.

rejestracja przed wizytą lekarską w obozie Harsham

Działania zaplanowane w projekcie zapewniają dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki, opieki dentystycznej i edukacji zdrowotnej uchodźcom z trzech obozów: Baharka, Harsham i Qushtapa oraz ludności lokalnej mieszkającej w ich pobliżu.

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa personel został wyposażony w niezbędne środki ochronne i zaczął przestrzegać rygorystycznych zasad w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się COVID-19. Partnerzy projektu razem z zarządem obozów rozpowszechniali informacje o nowym wirusie za pomocą plakatów i ulotek, ale również prowadząc rozmowy z mieszkańcami.

Praca gabinetów dentystycznych na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia była czasowo zawieszana, natomiast klinika mobilna działała zgodnie z planem, ponieważ jest to jedyna forma wsparcia medycznego w miejscach, w których świadczy ona usługi, czyli obozach Baharka i Harsham. Najczęstsze problemy zdrowotne odwiedzających ją pacjentów to dolegliwości związane ze słuchem, wzrokiem, skutki chorób przewlekłych czy niepełnosprawność ruchowa.

W procedurze przetargowej zakupiono sprzęt diagnostyczny, który będzie wykorzystywany w nowo otworzonym w ramach projektu laboratorium analitycznym w obozie Baharka. Laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczny sprzęt: półautomatyczny fotometer, analizator biochemiczny, wirówkę wielofunkcyjną, urządzenie do badania OB, testy medyczne i paski do badania moczu, mikroskop oraz  drukarkę i laptop. Badania prowadzone w laboratorium pozwolą na szybką diagnostykę związaną z infekcjami czy diagnozy skomplikowanych jednostek. Laboratorium wykonuje biochemiczne testy krwi, badania pełnej hematologii krwi, odczyn ESR (OB),  odwirowuje krew na osocze, wykonuje testy ciążowe, testy na obecność bakterii helicobacter pylori (choroba wrzodowa), testy w kierunku żółtaczki oraz analizę ogólną moczu.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna.

 

Poniżej reportaż telewizyjny dla TV Kurdistan o projekcie 

 

Wideo

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}