W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka onkologiczna w obozie Zaatari

17.02.2022

Polski projekt "Profilaktyka onkologiczna dla syryjskich uchodźców w obozie Zaatari" jest pierwszym i jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem realizowanym w Jordanii.

Badanie pacjentki w Przychodni zdrowia zorganizowanej w obozie Zaatari

Działania międzynarodowych organizacji niosących pomoc humanitarną, w ostatnich kilkunastu miesiącach skupione były na walce z pandemią COVID-19. Leczenie i zapobieganie innym chorobom, w tym onkologicznym, wciąż pozostaje dużym wyzwaniem. Projekt Ambasady RP w Ammanie, finansowany w ramach Polskiej pomocy, realizowany jest razem z Jordan Health Aid Society, czyli organizacją wspierającą osoby szczególnie potrzebujące pomocy medycznej. Projekt skierowany jest do uchodźców z obozu Zaatari, a w szczególności do grupy pacjentów obciążonych wysokim ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej, określonych w wywiadzie, przeprowadzonym przez lekarzy internistów. Innowacyjna metoda diagnostyki przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji nie była dotychczas znana i stosowana w Jordanii. Polska pomoc jest pionierem w udostępnieniu nowoczesnych metod diagnostyki onkologicznej dla osób dotkniętych kryzysem humanitarnym.

W projekcie uczestniczyło 200 pacjentów. Pobrane próbki krwi trafiły do amerykańskiego laboratorium, analizującego materiał z wykorzystaniem techniki AI (https://2020gene.com/). Sztuczna inteligencja pomaga we wczesnym wykryciu zmian patologicznych, co ma wpływ na przebieg procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Po otrzymaniu wyników pacjenci byli kierowani do leczenia w specjalistycznym ośrodku referencyjnym lub edukowani nt. profilaktyki chorób nowotworowych.

Profilaktyczne badania przesiewowe nie kolidują z działaniami innych organizacji, a uzupełniają ich działalność, umożliwiając efektywne wykorzystanie ograniczonych zasobów i skuteczne leczenie większej liczby pacjentów.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}