W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport z postępów wdrażania Globalnego Planu Reagowania Humanitarnego

21.07.2020

Na międzynarodowej wideokonferencji darczyńców, która miała miejsce 20 lipca 2020 roku przedstawiciele ONZ zaprezentowali pierwszy raport z postępów realizacji Globalnego Planu Reagowania Humanitarnego wdrażanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Publikacja GLOBAL HUMANITARIAN RESPONSE PLAN COVID-19

Pandemia COVID-19 nadal rozprzestrzenia się na całym świecie. W ocenie agend humanitarnych szczyt zachorowań wciąż jest przed nami. Podczas wideokonferencji przedstawiciele ONZ zaprezentowali pierwszy raport z postępów realizacji Globalnego Planu Reagowania Humanitarnego (Global Humanitarian Response Plan - GHRP) wdrażanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

16 lipca 2020 roku została opublikowana trzecia aktualizacja Globalnego Planu Reagowania Humanitarnego na COVID-19 (wersja angielska). Jest to kompleksowy dokument zawierający informacje o potrzebach i właściwych formach odpowiedzi na pandemię. Skupia informacje z agend ONZ, ruchu Czerwonego Krzyża i społeczności NGO. Wstępny szacunek zakłada konieczność sfinansowania potrzeb krajów-beneficjentów rzędu 2 mld USD (w okresie między kwietniem a grudniem 2020 roku). Priorytetowe działania mają obejmować zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, zmniejszenie negatywnego wpływu pandemii na kapitał ludzki, spójność społeczną i możliwości zarobkowania oraz ochronę osób szczególnie narażonych na skutki pandemii, w tym w szczególności uchodźców i osoby wewnętrznie przesiedlone. Plan ten nie zakłada natomiast odpowiedzi na skutki makroekonomiczne pandemii.

Podczas konferencji, uwzględniając skutki rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19, wysocy przedstawiciele ONZ przedstawili także prognozy związane z walką z pandemią na nadchodzące miesiące oraz podzielili się szczegółowymi informacjami na temat aktualizacji Globalnego Planu Reagowania Humanitarnego na COVID-19.

Konferencji współprzewodniczył Mark Lowcock, Zastępca Sekretarza Generalnego ds. Humanitarnych w Biurze ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs - UN OCHA) i Koordynatora ds. Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych oraz dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy programu WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Należy podkreślić, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które w świetle dramatycznej skali rozszerzającej się globalnej pandemii zdecydowały się na wpłatę środków do Centralnego Funduszu Pomocy Kryzysowej (Central Emergency Response Fund - CERF).  Fundusz ten jest instrumentem finansowym przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej i został powołany na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z grudnia 1991 roku jako kluczowy instrument koordynacji pomocy humanitarnej.

 

{"register":{"columns":[]}}