W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Solidarni z Białorusią” – stypendia NAWA dla studentów, naukowców i nauczycieli

26.10.2020

Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNISW) od lat współfinansuje programy stypendialne dla studentów zagranicznych z krajów objętych programem polskiej współpracy rozwojowej. Program stypendialny im. Stefana Banacha oraz Program stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza realizowane są za pośrednictwem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

logo z napisem Solidarni z Białorusią

W roku akademickim 2020/2021, ze względu na trudną sytuację na Białorusi, NAWA, działając w ramach rządowej inicjatywy "Solidarni z Białorusią" uruchomiła trzy działania wspierające studentów, naukowców i nauczycieli z Białorusi – „Solidarni z nauczycielami”, „Solidarni ze studentami” i „Solidarni z naukowcami”.

Dzięki inicjatywie „Solidarni ze studentami” zostaną przyznane stypendia obywatelom Białorusi, którzy rozpoczną studia lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim na polskich uczelniach. Stypendium będzie wypłacane przez okres maksymalnie 10 miesięcy.

W ramach „Solidarni z naukowcami” oferowane są stypendia dla obywateli Białorusi posiadających stopień naukowy doktora, którzy posiadają zaproszenie na roczny pobyt badawczy od polskiej uczelni, instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk lub instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz. Stypendium będzie wypłacane przez okres maksymalnie 12 miesięcy.

Dodatkowo, w październiku już się odbyły, a w listopadzie oferowane są kursy języka polskiego online dla studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują studia w Polsce i którym język polski będzie potrzebny w trakcie studiów lub w pracy. Oferta jest całkowicie bezpłatna.

Informacje na temat wsparcia dla studentów i naukowców oraz szczegóły inicjatywy „Solidarni z Białorusią” dostępne są na stronie NAWA: www.nawa.gov.pl

Również poszczególne polskie uczelnie wyższe solidaryzują się z białoruskimi studentami i - ze względu na aktualną sytuację w ich kraju - oferują konkretną pomoc.

Oferowane wsparcie obejmuje udostępnienie bezpłatnych miejsc na studiach I i II stopnia, pomoc finansową w przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji osobistej lub ekonomicznej oraz bezpłatne kursy języka polskiego, a także ofertę dla studentów relegowanych z macierzystych uczelni. Podobne wsparcie dla studentów z Białorusi oferują m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie czy Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

Białorusini stanowią liczną grupę wśród zagranicznych studentów. Według danych GUS, w roku akademickim 2018/2019, na polskich uczelniach studiowało ponad 7 tys. osób z Białorusi. To druga po Ukraińcach najliczniejsza grupa cudzoziemców, wybierających edukację wyższą w Polsce. Białorusini stanowili 9,3% wszystkich obcokrajowców studiujących w naszym kraju.

 

{"register":{"columns":[]}}