W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie koordynatorów programów twinning/TAIEX w Warszawie

15.06.2023

W dniach 15 i 16 czerwca 2023 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z Komisją Europejską organizują specjalne spotkanie koordynatorów programów twinning/TAIEX w Warszawie

Sala konferencyjna. Ludzie siedzą przy długim stole. Przed nimi stoją proporczyki z flagami różnych państw.

Twinning i TAIEX są sztandarowymi programami Komisji Europejskiej w zakresie współpracy rozwojowej. Polegają one na przekazywaniu dobrych praktyk administracyjnych państw członkowskich UE bliźniaczym jednostkom w krajach znajdujących się w sąsiedztwie Unii Europejskiej - przede wszystkim państwom Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, a także wybranym krajom Afryki i Bliskiego Wschodu. Tym samym twinning i TAIEX służą inicjowaniu i wspieraniu reform sektora publicznego.

W organizowanym w Warszawie wydarzeniu biorą w udział przedstawiciele wszystkich państw członkowskich oraz przedstawiciele unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia Podczas spotkania, między innymi, zaplonowano także połączenie z Kijowem i wystąpienie ukraińskiego koordynatora programów twinnig/TAIEX.

Co roku Komisja Europejska przeznacza na finansowanie programów twinning i TAIEX kilkadziesiąt milionów euro. W kolejnych latach zapowiadany budżet KE w tym zakresie docelowo ma wynosić ok. 50 milionów euro rocznie. Polska administracja znajduje się w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych państw UE w realizacji twinningu i TAIEX. W ciągu ostatnich pięciu lat polskie instytucje zrealizowały 21 twinningów, a polscy eksperci brali udział w realizacji około 400 działań TAIEX, razem na łączną sumę ok 32 milionów euro.

Realizując projekty twinningi/TAIEX polska administracja ma możliwość osiągania celów polskiej polityki zagranicznej bez angażowania krajowych środków budżetowych. Wyrazem uznania dla polskiego wkładu w rozwój programów jest decyzja o organizacji tegorocznego spotkania w Warszawie.

W 2023 r. twinning obchodzi 25 rocznicę powstania. W ramach programów Phare i Transition Facility w latach 1999-2009 zrealizowano w Polsce 243 twinningi na kwotę 213 milionów euro, co czyniło Polskę największym beneficjentem programów twinningowych, wsperajac tym samym przygotowania polskiej administracji do sprawnego funkcjonowania w ramach UE.

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}