W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego oraz przedstawicieli administracji centralnej z Komisją Europejską na temat wsparcia UE dla Ukrainy i państw przyjmujących uchodźców

22.03.2022

Z inicjatywy podsekretarza stanu Pawła Jabłońskiego w dniu 22 marca w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiej administracji publicznej oraz Komisji Europejskiej (KE).

Minister Jabłoński siedząc przy stole mówi do mikrofonu

Celem spotkania było zapoznanie przedstawicieli KE ze skalą potrzeb oraz kosztami ponoszonymi przez Polskę w związku z kryzysem uchodźczym wywołanym przez wojnę w Ukrainie, a także omówienie możliwej mobilizacji środków w ramach funduszy europejskich. Uwagę poświęcono również ogromnym potrzebom humanitarnym w Ukrainie i w państwach przyjmujących uchodźców oraz znaczeniu Polski w koordynacji i przekazywaniu pomocy humanitarnej napływającej z innych państw UE. Od początku wojny Ukrainę opuściło już ok. 3,5 miliona ludzi, z których większość (ponad 2 miliony) trafiła na terytorium Polski. W zależności od dalszego przebiegu wojny, liczba uchodźców może znacząco wzrosnąć.

Oprócz wiceministra Pawła Jabłońskiego w spotkaniu wzięli udział Anna Schmidt, sekretarz stanu w MRiPS, Bartosz Grodocki, podsekretarz stanu w MSWiA oraz przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej, zdrowia, finansów, edukacji i nauki, rozwoju i technologii, infrastruktury, a także przedstawiciele Kancelarii Premiera oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Ze strony KE obecni byli m.in. zastępca Sekretarza Generalnego Pascal Leardini, a także zastępcy dyrektorów dyrekcji generalnych do spraw: regionalnych – Normunds Popens (DG REGIO), zatrudnienia i polityki społecznej – Andriana Sukova (DG EMPL) oraz wewnętrznych – Beate Gminder (DG HOME).

W trakcie rozmów zwrócono uwagę na bezprecedensowy charakter obecnej sytuacji, która wymaga elastycznego i otwartego podejścia Komisji Europejskiej. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją rozważane są różne scenariusze pomocy w perspektywie krótko-, średnio- i długookresowej. Delegacja Komisji Europejskiej przedstawiła plany zmian w istniejących programach finansowanych ze środków UE i zadeklarowała gotowość do ich dalszej modyfikacji. Przedstawiciele poszczególnych resortów zaprezentowali Komisji aktualizacje wyliczeń szacunkowych kosztów pomocy w naszym kraju, podkreślając że dla ich sfinansowania konieczne będzie bardziej otwarte podejście ze strony KE, w szczególności co do kwalifikowalności wydatków, czasu uruchomienia środków a także skali wsparcia.

 

Łukasz Jasina 
Rzecznik Prasowy MSZ

Fot. Bartosz Peterman/MSZ

{"register":{"columns":[]}}